Świadczenie kompensacyjne dla nauczycieli


Pracujesz jako nauczyciel, chciałbyś przejść na wcześniejszą emeryturę , ale nie możesz skorzystać z emerytury pomostowej ? (świadczenie to przysługuje osobom, ktore do końca 2008 r. spełniły warunki do wcześniejszego przejścia na emeryturę z tytułu pracy w szczególnym charakterze lub z art. 88).

Nauczyciel, który nie spełnia warunków do skorzystania z emerytury pomostowej, ma prawo starać się o tzw. świadczenie kompensacyjne.

Jakie trzeba spełnić warunki ?

Po pierwsze, trzeba mieć ukończone 55 lat, następnie 30 lat okresów składkowych i nieskładkowych, w tym nie mniej niż 20 lat pracy w oświacie (w wymiarze co najmniej połowy obowiązkowego wymiaru zajęć). Następnym warunkiem jest rozwiązanie umowy o pracę.

Trzeba pamiętać, by szczególna uwagę zwrócić na pierwszy warunek, czyli wiek. ZUS od czasu wprowadzenia tych przepisów (lipiec 2009 r.) twierdził, że do świadczenia kompensacyjnego mają prawo tylko osoby, które urodziły się po 31 grudnia 1953 r., a starsze już nie. Jednak zdanie niedawno zmienił.

Obecnie zdaniem ZUS-u, aby dostać świadczenie kompensacyjne w najbliższych latach, trzeba ukończyć co najmniej 55 lat, a nie dokładnie tyle.

Osobom, które złożyły wniosek o przyznanie świadczenia i rozpatrzono go negatywnie (powodem były urodziny przed 1954), ZUS z urzędu powinien ponownie rozpatrzyć ten wniosek. Nie ma potrzeby składania w tej sprawie żadnych dokumentów.

Należy też pamiętać, że biorąc pod uwagę 20 lat pracy nauczycielskiej, ZUS nie uwzględni pewnych okresów zatrudnienia:

  • okresów, gdy nauczyciel przebywał na zwolnieniu lekarskim lub dostawał świadczenie rehabilitacyjne,
  • przebywania na urlopie , który był związany  z dalszym kształceniem się,
  • urlopu bezpłatnego,
  • czasu, w którym nie wykonywano pracy, a wypłacano na podstawie Karty Nauczyciela wynagrodzenie za usprawiedliwioną nieobecność.

Poza tym praca musi być wykonywana  co najmniej w połowie obowiązującego wymiaru.

Np. gdy nauczyciel przez rok pracował tylko na 1/3 etatu (po 14 listopada 1991 r.), to takiego okresu nie można zaliczyć do 20 lat pracy w oświacie, ale do 30 lat ogólnego stażu pracy – tak.

Świadczenie kompensacyjne jest co roku (w marcu) waloryzowane tak, jak inne emerytury.