Kiedy można zwolnić się z pracy za wypowiedzeniem ?


Zwolnienie za wypowiedzeniem

Gdy chcemy się zwolnić z pracy, wystarczy złożyć u pracodawcy wypowiedzenie na piśmie. Nie są wymagane żadne uzasadnienia naszej decyzji, nie musimy spełniać też żadnych szczególnych wymagań.

Gdy okres wypowiedzenia się zakończy, stosunek pracy zostanie rozwiązany.

Jeżeli umowę o pracę wypowiada pracodawca to musi on spełnić odpowiednie warunki.

W wypowiedzeniu umowy o pracę musi zawrzeć :

  • przyczynę zwolnienia pracownika z pracy
  • wypowiedzenie musi zawierać informacje o tym, że pracownik ma prawo odwołać do sądu pracy

Pracodawca ma obowiązek zapoznać pracownika z treścią wypowiedzenia, a pracownik musi podpisać jego kopię. Oryginał wypowiedzenia trafia do rąk pracownika, a kopia pozostaje w kadrach.

Pracodawca na podstawie przepisów prawa pracy ma prawo przesłać pracownikowi wypowiedzenie pocztą lub przez posłańca. Daje to pracodawcy pewność, że nawet jeżeli pracownik nie podpisze wypowiedzenia, ale otrzyma zostanie o tym poinformowany, to wypowiedzenia ma moc prawną.

Jeżeli pracodawca chce zwolnic pracownika to musi podać prawdziwą przyczynę i musi ona dotyczyć konkretnego pracownika. Przyczyna zwolnienia pracownika musi być przez pracodawce dokładnie uzasadniona.

Przyczyną zwolnienia z pracy może być np :

  • pracownik odmawia wykonania polecenia przełożonego ( pracodawca uzasadnia jakie to było polecenie i w jakich okolicznościach)
  • pracownik niestarannie wykonuje swoje obowiązki służbowe ( pracodawca uzasadnia opisując jakie to były zaniedbania i jakie były z tej przyczyny niekorzystne skutki dla zakładu pracy )

Obowiązkiem pracodawcy jest dokładne sprecyzowanie przyczyny wypowiedzenia umowy o pracę. Pracodawca nie może zrobić tego ogólnikowo ( w sądzie pracy mogą uznać, że zwolnienie pracownika było bezzasadne ).

Pracodawca musi także bezwzględnie pamiętać o umieszczeniu informacji o prawie pracownika do odwołania się do sądu pracy.

Pracownik ma czas na odwołanie się do sądu pracy w terminie :

  • 7 dni od daty otrzymania pisma od pracodawcy, które rozwiązuje umowę o pracę za wypowiedzeniem
  • 14 dni w przypadku, gdy umowę o pracę zostanie rozwiązana bez wypowiedzenia (dyscyplinarne zwolnienie z pracy)

Pracodawca ma obowiązek poinformować i skonsultować decyzje o zwolnieniu pracownika związki zawodowe, jeżeli w jego zakładzie pracy takie istnieją i zwalniany pracownik do nich należy.

W terminie do 7 dni od otrzymanej informacji o planowanym zwolnieniu pracownika, związek zawodowy przedstawia pracodawcy swoja decyzje. Gdy w ciągu 7 dni decyzja niezostanie podjęta, oznacza to, że związek zrezygnował z obrony pracownika.

Jeżeli związek zawodowy będzie miał zastrzeżenia co do zwolnienia pracownika, sprawa zajmie się Ogólnopolska Branża Organizacji Związkowej i jej przedstawiciel wyda opinie w tej sprawie.

Pracodawca bez decyzji związków zawodowych może zwolnić pracownika, ale musi liczyć się z tym, że pracownik odwoła się do sądu pracy, szczególnie, gdy ma poparcie związków zawodowych.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s