Przerwy w pracy, które się wlicza i nie wlicza do czasu pracy


Przerwy w pracy wliczane do czasu pracy pracownika

Jeżeli wymiar czasu pracy pracownika wynosi co najmniej 6 godzin na dobę – ma on prawo na podstawie art. 134 Kp. do co najmniej 15-minutowej przerwy

Jeżeli pracownik pracuje, które są szczególnie uciążliwe, lub szczególnie szkodliwe dla jego zdrowia, jeżeli skrócenie czasu pracy polega na ustanowieniu przerw w pracy – na podstawie art. 145 Kp. pracodawca określa liczbę i długość przerw w pracy.

Jeżeli pracownica karmi piersią – Na podstawie art.187 Kp. pracownica karmiąca piersią jedną dziecko, ma prawo do dwóch do dwóch 30-minutowych przerw w pracy , a jeżeli jej wymiar dobowy czasu pracy wynosi od 4 do 6 godzin, przysługuje jej jedna 30-minutowa przerwa w pracy.

Pracownica, która karmi piersią dwoje lub więcej dzieci ma prawo do dwóch 45-minutowych przerw w pracy , a jeżeli jej wymiar dobowy czasu pracy wynosi od 4 do 6 godzin, przysługuje jej jedna 45-minutowa przerwa w pracy.

Jeżeli pracownica karmiąca dziecko piersią pracuje krócej niż 4 godziny na dobę, nie ma prawa do przerwy na karmienie dziecka.

Jeżeli pracownik zatrudniony jest przy monitorze ekranowym – jego przerwa wynosi 5 minut, po każdej godzinie pracy przy obsłudze monitora ekranowego.

Jeżeli pracownik młodociany pracuje w uciążliwych warunkach – jego liczbę i długość przerw określa pracodawca.

Pracownik niepełnosprawny – pracownik, który jest niepełnosprawny ma prawo do 15-minutowej przerwy na gimnastykę i odpoczynek.

Przerwy w pracy, które nie wlicza się do czasu pracy pracownika

Jeżeli pracownik zatrudniony jest w systemie przerywanego czasu pracy – na podstawie art. 139 par 1-3. Kp. ma prawo do jednej przerwy nie dłuższej niż 5 godzin. Przerwa ta opłacana jest wynagrodzeniem gwarancyjnym, które wynosi połowę wynagrodzenia za czas przestoju – gdy system został wprowadzony na podstawie układu zbiorowego pracy.

Jeżeli system przerywanego czasu pracy wprowadzono na podstawie umowy o pracę – to pracownikowi na podstawie art.139 par 4 Kp. przysługuje prawo do jednej, nie dłuższej niż 5 godzin przerwy, która jest opłacana jeżeli stanowi tak umowa o pracę.

Spożycie posiłku lub załatwienie spraw osobistych – pracownik ma prawo do jednej przerwy nie dłuższej niż 60 minut.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.