Dokumenty potrzebne do wystąpienia z wnioskiem o emeryturę


Jakie dokumenty potrzebne są do wystąpienia z wnioskiem o emeryturę?

ZUS rozpocznie postępowanie w sprawie świadczenia emerytalnego, gdy osoba starająca się o takie świadczenie poprawnie wypełni wniosek dostępny w ZUS (ZUS RP-1). Wniosek do ZUS zgłasza sam zainteresowany lub jego pełnomocnik.

Wniosek trzeba złożyć w jednostce ZUS właściwej ze względu na miejsce zameldowania osoby składającej wniosek.Osoba która ubiega się o świadczenie emerytalne ma zagwarantowane prawo to tego, żeby pracodawca pomagał mu w gromadzeniu dokumentacji niezbędnej do przyznania emerytury.

Pracodawca ma obowiązek i nie może odmówić wydania pracownikowi zaświadczeń, które są niezbędne do ustalenia prawa do świadczenia emerytalnego lub jego wysokości.Wniosek o świadczenie emerytalne przyjmowany jest przez uspołecznione zakłady pracy od pracowników, a od osób pozbawionych wolności przez zakłady karne lub areszty. Wniosek powinno się dostarczyć do ZUS za zgodą ubezpieczonego do 30 dni przed zamierzonym terminem przejścia na emeryturę.

Do wniosku o emeryturę (ZUS RP-1) należy dodatkowo dołączyć:

1. Dokument stwierdzający datę urodzenia;

2. Kwestionariusz dotyczący okresów składkowych i nieskładkowych (ZUS RP-6), w którym należy podać posiadane przez ubezpieczonego okresy składkowe i nieskładkowe na podstawie posiadanych dokumentów potwierdzających istnienie tych okresów;

3. Dokumenty potwierdzające istnienie okresów składkowych i nieskładkowych wydawane przez zakłady pracy i inne uprawnione do tego instytucje i organizacje (np.: świadectwa pracy, wpisy do legitymacji ubezpieczeniowej, książeczka wojskowa, dyplomy ukończenia szkół);

4. Zaświadczenie o wynagrodzeniu w kolejnych latach pracy (ZUS RP-7) wydawane tylko przez pracodawcę. Powinno ono być pobrane od każdego z pracodawców. Innym dokumentem może być legitymacja ubezpieczeniowa z wpisami o okresach zatrudnienia i osiąganych wynagrodzeniach.

5. Zaświadczenie o istnieniu inwalidztwa (tylko wtedy jeżeli przyznanie świadczenia emerytalnego uzależnione jest od zaliczenia do grupy inwalidzkiej)

Wszystkie dokumenty dołączone do wniosku o świadczenie emerytalne muszą być oryginalne.

Osoba składająca wniosek o świadczenie emerytalne, może taki wniosek wycofać. Może to zrobić najpóźniej do dnia uprawomocnienia się decyzji, czyli w miesiąc od dnia jej doręczenia.

Wyliczenie emerytury ZUS

http://kodekspracy.blogspot.com/2012/04/wyliczenie-emerytury-zus.html

Miłego dnia 😉

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.