Jak wypełnić PIT-36 : Metoda proporcjonalnego odliczenia i Metoda wyłączenia z progresją..


Metoda proporcjonalnego odliczenia

Metodę proporcjonalnego odliczenia stosuje się rozliczając m.in dochody z pracy najemnej w umowach z następującymi krajami :

Armenia, Australia, Belgia, Chile, Dania, Egipt, Finlandia, Islandia, Kazachstan, Kirgistan, Korea Płd., Kuwejt, Macedonia, Malezja, Mołdawia, Rosja, Syria, Tadżykistan, Ukraina, Uzbekistan, USA, Wielka Brytania i Irlandia Północna, od roku 2005 – Holandia, od roku 2006 – Austria.

Co trzeba wpisać w PIT 36?

Podatnicy ,którzy uzyskali dochody z tytułu działalności wykonywanej za granicą lub ze źródeł przychodów położonych za granicą, do których ma zastosowanie metoda odliczenia podatku zapłaconego za granicą wypełniają właściwe wiersze w części D.l i D.2

Podatnik w odpowiednim wierszu wykazuje :

 • w kolumnie b : kwotę przychodów
 • w kolumnie c : kwotę przysługujących kosztów uzyskania przychodów
 • w kolumnie d : kwotę dochodu obliczonego jako różnicę między przychodem (kol. b) oraz kosztami uzyskania przychodów (kol. c).

Jeżeli koszty uzyskania przychodów (kol. c) przekraczają kwotę przychodów (kol. b) ,podatnik wypełnia również kolumnę e.

W kolumnie f w części D.l i D.2 , podatnik nie powinien wykazywać podatku zapłaconego za granicą.

Kwota ta wykazywana i odliczana jest w części H w wierszu zatytułowanym „Podatek zapłacony za granicą – zgodnie z art. 27 ust. 9 i 9a ustawy, przeliczony na złote”.

Metoda wyłączenia z progresją

Metodę wyłączenia z progresją stosuje się rozliczając m.in dochody z pracy najemnej w umowach z następującymi krajami :

Albania, Bangladesz, Białoruś, Bułgaria, Cypr, Chiny, Chorwacja, Czechy, Estonia, Filipiny, Francja, Grecja, Hiszpania, Indie, Indonezja, Irlandia , Izrael, Japonia , Jordania, Kanada, Liban, Litwa, Luksemburg, Łotwa, Malta, Maroko, Meksyk, Mongolia, Norwegia, Nowa Zelandia, Niemcy, Pakistan, Portugalia, Republika Południowej Afryki, Rumunia, Singapur, Słowenia, Słowacja, Sri Lanka, Szwajcaria, Tajlandia, Tunezja, Turcja, Węgry, Wietnam, Włochy , Zimbabwe, Zjednoczone Emiraty Arabskie i od 2006 roku Szwecja

Co trzeba wpisać w PIT 36?

Jeżeli rozliczając dochody uzyskane za granicą zastosujesz metodę wyłączenia z progresją , dochodów tych nie wykazujesz D1 i D2. Trzeba je wykazać w części H zeznania w wierszu “Dochody osiągnięte za granicą”.

Jeżeli w roku podatkowym oprócz dochodów podlegającym opodatkowaniu uzyskałeś dochody z tytułu działalności wykonywanej za granicą lub ze źródeł przychodów położonych za granicą do których zgodnie z postanowieniami umów o unikaniu podwójnego opodatkowania ma zastosowanie metoda wyłączenia z progresją , wypełniasz pozycje 160 i 161.

Metoda wyłączenia z progresją zwalnia z opodatkowania dochód osiągnięty w drugim państwie, jednak dla ustalenia podatku należnego od dochodu osiągniętego w Polsce stosuje się stopę obliczoną dla całego dochodu, tj. łącznie z dochodem osiągniętym w drugim państwie.

Podstawa obliczenia podatku dla podatników rozliczających swoje dochody:

Jeżeli rozliczasz się indywidualnie : jest to kwota z pozycji 159 (po zaokrągleniu do pełnego złotego),

Jeżeli rozliczasz się wspólnie z małżonkiem : jest to połowa kwoty z pozycji 159 (po zaokrągleniu do pełnego złotego),

osoby , które samotnie wychowują dziecko : jest to połowa kwoty z pozycji 159 (po zaokrągleniu do pełnego złotego),

To ci może pomóc


Pracowałeś za granicą i czeka Cię rozliczenie dochodów? Nie wpadaj w panikę! Poznaj metody, dzięki którym unikniesz podwójnego opodatkowania i skorzystasz z ulgi abolicyjnej. Wraz z eBookiem otrzymasz aż 4 bonusowe eBooki dotyczące rozliczeń zagranicznych dochodów. To jedyny taki pakiet w internecie!
Jak rozliczyć zagraniczne dochody i wypełnić PIT-36 Poznaj metody dzięki którym unikniesz podwójnego opodatkowania..

Z poradnika między innymi:

 • Dowiesz się jakie masz obowiązki wobec polskiego fiskusa, czy powinieneś złożyć deklaracje podatkowe, a jeśli tak, to jakie deklaracje.
 • Nauczysz się jak obliczyć wysokość podatku stosując metodę wyłączenia z progresją, jako sposobu na uniknięcie podwójnego opodatkowania.
 • Nauczysz się jak obliczyć wysokość podatku stosując metodę zaliczenia proporcjonalnego, która również jest sposobem na uniknięcie podwójnego opodatkowania.
 • Dowiesz się czym jest rezydencja podatkowa i czy jesteś polskim rezydentem podatkowym.
 • Dowiesz się czym jest certyfikat rezydencji i jakie są zalety jego posiadania.
 • Nauczysz się jak obliczyć zagraniczny dochód do załącznika PIT/ZG.
 • Nauczysz się jak wypełnić deklarację PIT-36 stosując sposób odnoszący się do metody wyłączenia (przykłady uwzględniają rozliczenia indywidualne i wspólne z małżonkiem).
 • Nauczysz się jak wypełnić deklarację PIT-36 stosując sposób odnoszący się do metody zaliczenia (przykłady uwzględniają rozliczenia indywidualne i wspólne z małżonkiem).
 • Poznasz różnicę między nieograniczonym a ograniczonym obowiązkiem podatkowym.
 • Dowiesz się jakie warunki muszą być spełnione, abyś mógł wspólnie z małżonkiem rozliczyć się z podatku.
 • Poznasz sposoby przeliczania zagranicznych dochodów na złotówki.
 • Dowiesz się co możesz a czego nie możesz odliczyć od dochodu.
 • Dowiesz się co możesz a czego nie możesz odliczyć od podatku.
 • Otrzymasz 2 przykładowe rozliczenia podatku wraz z prawidłowo wypełnionymi załącznikami PIT/ZG oraz formularzami PIT-36. Pierwsze rozliczenie dokonane jest w oparciu o metodę wyłączenia z progresją, drugie w oparciu o metodę zaliczenia proporcjonalnego.
 • Otrzymasz wykaz wartości diet w odniesieniu do poszczególnych państw na dobę podróży – ich wartość jest potrzebna do prawidłowego obliczenia wysokości zagranicznego dochodu.
 • Nauczysz się jak obliczyć wysokość ulgi abolicyjnej.
 • Dowiesz się jak postąpić, gdy otrzymasz za granicą zwrot zapłaconego tam podatku.
 • Poznasz warunki jakie muszą być spełnione, abyś mógł odliczyć od podatku zapłacone za granicą składki na rzecz społecznych zakładów ubezpieczeniowych (odpowiedniki ZUS i NFZ).

szczegóły : Jak rozliczyć zagraniczne dochody i wypełnić PIT-36Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.