Jakie składki od umowy zlecenia ?


Umowa zlecenia polega na tym, że obowiązkiem osoby przyjmującej zlecenie jest wykonanie określonych czynności dla osoby, która daje zlecenie ( podstawa prawna: art 734 – 751 Kodeksu cywilnego ).

Wynagrodzenie za wykonanie zlecenia uzależnione jest od tego na jaką kwotę umówią się strony, miejsce i czas wykonania zlecenia także jest sprawą umowną.Opłata składek do ZUS uzależniona jest ot tego, czy zlecenie jest jedynym źródłem dochodu dla osoby, która przyjmuje zlecenie, czy jest to dochód dodatkowy, bo pracuje jeszcze np. na etacie, czy studiuje, albo sie jeszcze uczy.

Zlecenie jest jednym źródłem dochodu

Gdy umowa zlecenia jest jedynym źródłem dochodu to płacimy obowiązkowo składki na ubezpieczenie : emerytalne i rentowe. Obowiązek ten istnieje od rozpoczęcia wykonywania zlecenia ( data podana w umowie), aż do dnia w którym umowa ulegnie rozwiązaniu lub wygaśnięciu.

Osoba, która obowiązkowo opłacą składki emerytalno-rentowe, może dobrowolnie opłacać składkę na ubezpieczenie chorobowe. Wniosek taki składa się u zleceniodawcy, a on przekazuje go na formularzu ZUS ZUA do właściwego inspektoratu ZUS. Do ubezpieczenia chorobowego można przystąpić od razu, gdy rozpocznie się pracę, ale można to także zrobić już w trakcie wykonywania zlecenia.

Jeżeli praca wykonywana jest w siedzibie zleceniodawcy to należy tez opłacać składke wypadkową.

Od składki emerytalnej oraz rentowej nalicza się podstawę emerytury i renty.

Opłacanie składki wypadkowej da nam przywilej świadczenia, które gwarantuje ustawa o wypadkach przy pracy, gdy ulegniemy takiemu wypadkowi przy pracy.

Składka chorobowa daje na ma prawo do zasiłku z tytułu niezdolności do pracy, gdy będziemy chorzy i skorzystamy ze zwolnienia lekarskiego.

Zlecenie, gdy pracujemy na etacie

Jeżeli decydujemy sie na zlecenie, pracując jednocześnie na etacie niepodlegamy ubezpieczeniom. Nie musimy odprowadzać żadnych składek do ZUS.

Zlecenie, gdy prowadzimy własną działalność gospodarczą

Zlecenie może także dodatkowo wykonać osoba, która prowadzi własną działalność gospodarczą. Gdy osoba prowadząca własną firmę płaci w związku z tym składkę rentową i emerytalną to od umowy zlecenia już ich nie odprowadza. Płaci wyłącznie składkę zdrowotną …


Advertisements

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Log Out / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Log Out / Zmień )

Facebook photo

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Log Out / Zmień )

Google+ photo

Komentujesz korzystając z konta Google+. Log Out / Zmień )

Connecting to %s