Jak w umowie o pracę określić wynagrodzenie pracownika?


Jak w umowie o pracę określić wynagrodzenie pracownika?


Pracodawca określając wynagrodzenie za pracę ustala jego wysokość i zasady przyznawania pracownikowi stawek wynagrodzenia za pracę określonego rodzaju lub na określonym stanowisku, a także dodatkowe składniki wynagrodzenia, jeżeli przewidziano takowe z tytułu wykonywania określonej pracy.

Określając wynagrodzenie za pracę pracodawca potrzebuje co najmniej określić wysokość i zasady przyznawania stawek wynagrodzenia za pracę , a więc tzw. wynagrodzenia zasadniczego. Pracownik może otrzymywać tylko wynagrodzenie zasadnicze, bez żadnych dodatkowych składników wynagrodzenia.

Pracodawca nie musi wskazywać w umowie o pracę składników wynagrodzenia, które wynikają z obowiązujących przepisów Kodeksu pracy, innych ustaw i rozporządzeń, wypłacanych w wysokości na zasadach, które określają te przepisy…

Pracodawca w umowie o pracę wskazuje:

  • składniki wynagrodzenia, które przysługują pracownikowi na podstawie przepisów o wynagradzaniu i obowiązujących wyłącznie u konkretnego pracodawcy ( układ zbiorowy pracy, regulamin wynagradzania)

Pracodawca wskazuje to w ten sposób, że wymienia składniki wynagrodzenia z nazwy oraz podaje podstawę prawną, która określa przesłanki nabycia prawa do tych składników przez pracownika,a także ich wysokość.

Pracodawca nie musi w umowie o pracę określać wysokości poszczególnych składników wynagrodzenia za pracę, jeżeli wysokość tych składników określa układ zbiorowy pracy lub regulamin wynagradzania.

Wszystkie umowy zawarte od 1.1.2004 r. powinny zawierać składniki wynagrodzenia. Kodeks pracy nie nakłada obowiązku uzupełnienia o składniki wynagrodzenia umów o pracę zawartych przed 1.1.2004 r….

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s