Dodatkowa praca, gdy pracujemy na etacieJeżeli jesteś zatrudniony na podstawie umowy o pracę, a chcesz podjąć dodatkową pracę to nie ma przeszkód żebyś to zrobił.

Kodeks pracy zezwala osobie zatrudnionej na umowę o pracę podjąć dodatkowe zatrudnienie.

Pracownik zatrudniony na etat może :

  • zatrudnić się dodatkowym etacie w tym samym lub innym zakładzie
  • brać dodatkowe zlecenia
  • a także rozpocząć własną działalność gospodarczą

Zatrudnienie na dodatkowym etacie

Pracownik zatrudniony na etacie może bez problemu wziąć dodatkowy etat. Może dodatkowo się zatrudnić się u dotychczasowego pracodawcy lub podjąć prace w innym zakładzie pracy. Pracownik nie musi informować pracodawcy o tym, że chce zatrudnić się na dodatkowym etacie w innym zakładzie pracy. Ale trzeba pamiętać o tym, żeby nie była to konkurencyjna firma, bo można mieć kłopoty, ponieważ przepisy prawa pracy zabraniają zawierania umów z konkurencyjnym zakładzie pracy pracownikom, którzy podpisali ze swoim pracodawcom umowę o zakazie konkurencji.

Praca na dwóch etatach jest praktycznie niemożliwa do pogodzenia, a pracownik etatowy musi mieć zapewniony nieprzerwany odpoczynek – co najmniej 11 godzin na dobę, więc pracodawcy podpisują z takim pracownikiem umowę na ćwierć lub pól etatu.

Od każdej umowy o pracę są odprowadzane wszystkie składki do ZUS. Nie ma tu znaczenia ile pracownik zawarł umów o pracę, ani w jakim wymiarze czasu pracy pracuje, od jego wynagrodzenia brutto zostanie potrącona składka oraz zaliczka na podatek dochodowy.

Praca na umowę zlecenia

Pracownik pracujący na etacie może także podjąć dodatkową pracę w formie zlecenia. Może podpisać umowę zlecenia ze swoim pracodawcą lub z inna firmą. Pracownik może także bez przeszkód zawrzeć kilka umów zlecenia, ponieważ umowa zlecenia jest umową cywilnoprawną i nie podlega przepisom kodeksu pracy.

Jeżeli pracownik, który zawarł umowę zlecenia z inną firmą, otrzymuje za pracę na etacie co najmniej minimalne wynagrodzenie za pracę( obecnie 1386 zł brutto), to od tego zlecenia zapłaci tylko składkę zdrowotną. Wtedy przychód o umowy zlecenia zwolniony jest od składek na ubezpieczenie społeczne.

Własna działalność gospodarcza

Pracownik zatrudniony na umowę o prace może także bez problemu prowadzić własną działalność gospodarczą.

Jeżeli pracując na etacie Twoje wynagrodzenie za pracę to przynajmniej 1386 zł brutto ( minimalne wynagrodzenie za pracę), to koszty prowadzenia własnej działalności gospodarczej zostaną znacznie obniżone.

Nie trzeba będzie wtedy opłacać składki na ubezpieczenie społeczne. Opłacić będzie trzeba tylko składkę zdrowotną ( trochę ponad 200 zł), a składkę to w następnym roku będzie można odliczyć od podatku.

Praca na umowę o dzieło

Pracownik zatrudniony na etacie może też podpisywać umowy o dzieło ( umowa o dzieło jest umową cywilnoprawną i nie podlega przepisom kodeksu pracy).

Takie umowy można podpisać z własnym pracodawcą lub z inna firmą, trzeba jedynie pamiętać o zakazie konkurencji.

Jeżeli chodzi o składki od umowy o dzieło, to będą one zależeć dla pracownika zatrudnionego na etacie od tego z kim zawrze on umowę o dzieło.

Gdy umową o dzieło zostanie podpisana z własnym pracodawcą to od całego przychodu ( z umowy o prace i umowy o dzieło), pracodawca odprowadzi wszystkie składki, a także zaliczkę na podatek dochodowy.

Gdy umowa zostanie zawarta z innym pracodawcą to nie będą odprowadzane żadne składki, tylko potrącona zostanie zaliczka na podatek dochodowy.

Kompendium wiedzy na temat przedsiębiorczości ….

Dodaj komentarz

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Log Out / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Log Out / Zmień )

Facebook photo

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Log Out / Zmień )

Google+ photo

Komentujesz korzystając z konta Google+. Log Out / Zmień )

Connecting to %s