Dodatkowa praca, gdy pracujemy na etacie


Dodatkowa praca

Jeżeli jesteś zatrudniony na podstawie umowy o pracę, a chcesz podjąć dodatkową pracę to nie ma przeszkód żebyś to zrobił.

Kodeks pracy zezwala osobie zatrudnionej na umowę o pracę podjąć dodatkowe zatrudnienie.

Pracownik zatrudniony na etat może:

  • zatrudnić się dodatkowym etacie w tym samym lub innym zakładzie;
  • brać dodatkowe zlecenia,a także
  • rozpocząć własną działalność gospodarczą.

Zatrudnienie na dodatkowym etacie

Pracownik zatrudniony na umowę o pracę może bez problemu wziąć dodatkowy etat. Może dodatkowo się zatrudnić się u dotychczasowego pracodawcy lub podjąć pracę w innym zakładzie pracy. Pracownik nie musi informować pracodawcy o tym, że chce zatrudnić się na dodatkowym etacie w innym zakładzie pracy.

Uwaga! Ale trzeba pamiętać o tym, żeby nie była to konkurencyjna firma, bo można mieć kłopoty, ponieważ przepisy prawa pracy zabraniają zawierania umów z konkurencyjnym zakładzie pracy pracownikom, którzy podpisali ze swoim pracodawcom umowę o zakazie konkurencji.

Praca na dwóch etatach jest praktycznie niemożliwa do pogodzenia, a pracownik etatowy musi mieć zapewniony nieprzerwany odpoczynek – co najmniej 11 godzin na dobę, więc pracodawcy podpisują z takim pracownikiem umowę na ćwierć lub pół etatu.

Od każdej umowy o pracę są odprowadzane wszystkie składki do ZUS. Nie ma tu znaczenia ile pracownik zawarł umów o pracę, ani w jakim wymiarze czasu pracy pracuje, od jego wynagrodzenia brutto zostanie potrącona składka oraz zaliczka na podatek dochodowy.

Praca na umowę zlecenia

Pracownik pracujący na etacie może także podjąć dodatkową pracę w formie zlecenia. Może podpisać umowę zlecenia ze swoim pracodawcą lub z inna firmą. Pracownik może także bez przeszkód zawrzeć kilka umów zlecenia, ponieważ umowa zlecenia jest umową cywilnoprawną i nie podlega przepisom kodeksu pracy.

Jeżeli pracownik, który zawarł umowę zlecenia z inną firmą, otrzymuje za pracę na etacie co najmniej minimalne wynagrodzenie za pracę (obecnie 1850 zł brutto), to od tego zlecenia zapłaci tylko składkę zdrowotną. Wtedy przychód o umowy zlecenia zwolniony jest od składek na ubezpieczenie społeczne.

Własna działalność gospodarcza

Pracownik zatrudniony na umowę o prace może także bez problemu prowadzić własną działalność gospodarczą.

Jeżeli pracując na etacie Twoje wynagrodzenie za pracę to przynajmniej 1850 zł brutto (minimalne wynagrodzenie za pracę), to koszty prowadzenia własnej działalności gospodarczej zostaną znacznie obniżone.

Nie trzeba będzie wtedy opłacać składki na ubezpieczenie społeczne. Opłacić będzie trzeba tylko składkę zdrowotną (trochę ponad 200 zł), a składkę to w następnym roku będzie można odliczyć od podatku.

Praca na umowę o dzieło

Pracownik zatrudniony na etacie może też podpisywać umowy o dzieło (umowa o dzieło jest umową cywilnoprawną i nie podlega przepisom kodeksu pracy).

Takie umowy można podpisać z własnym pracodawcą lub z inna firmą, trzeba jedynie pamiętać o zakazie konkurencji.

Jeżeli chodzi o składki od umowy o dzieło, to będą one zależeć dla pracownika zatrudnionego na etacie od tego z kim zawrze on umowę o dzieło.

Gdy umową o dzieło zostanie podpisana z własnym pracodawcą to od całego przychodu (z umowy o prace i umowy o dzieło), pracodawca odprowadzi wszystkie składki, a także zaliczkę na podatek dochodowy.

Gdy umowa zostanie zawarta z innym pracodawcą to nie będą odprowadzane żadne składki, tylko potrącona zostanie zaliczka na podatek dochodowy.

Miłego dnia 😉

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.