Umowa na zastępstwo


Umowa na zastępstwo

Jeżeli pracodawca chce zawrzeć z pracownikiem umowę na zastępstwo, musi to zrobić tak jak przy każdej umowie o pracę na piśmie.

Umowa na zastępstwo powinna zawierać :

  • nazwę zakładu pracy i dokładny adres siedziby
  • dane pracownika, który podpisuje umowę na zastępstwo ( imię i nazwisko)
  • dane pracownika, który będzie zastąpiony i jego stanowisko
  • rodzaj pracy na zastępstwo, miejsce jej wykonywania, wysokość wynagrodzenia za pracę, wymiar czasu pracy

Pracownik, który zostanie zatrudniony na zastępstwo powinien mieć takie same warunki i rodzaj pracy jak zastępowany pracownik. Ale może mieć ustalone np. niższe wynagrodzenie za prace niż to jakie otrzymywał zastępowany pracownik. Jednak pracownik, którego pracodawca zatrudni na taką umowę powinien otrzymać wynagrodzenie za pracę, które odpowiada zajmowanemu stanowisku i wykonywanej pracy.

Jeżeli zastępowany pracownik korzysta z przywilejów służbowych ( np.laptop, samochód czy telefon służbowy), to pracownik zatrudniony na jego miejsce na zastępstwo nie otrzymuje tych przywilejów automatycznie, musi to mieć wyraźnie przyznane w umowie o pracę .

Pracodawca powinien w umowie na zastępstwo dokładnie określić okres na jaki jest ona zawierana, ponieważ podpisując umowę z góry wiadomo do kiedy zastępowany pracownik będzie nieobecny w pracy. Przepisy jednak dopuszczają zawarcie umowy na zastępstwo bez określenia do kiedy będzie ona obowiązywała. W umowie pracodawca zapisuje wtedy, że umowa zawierana jest na czas usprawiedliwionej nieobecności pracownika zastępowanego i pracownik którego zatrudnia na zastępstwo będzie pracował do jego powrotu do pracy.

Pracownik, który zatrudniony jest na umowę na zastępstwo ma prawo do urlopu wypoczynkowego, zgodnie ze swoim stażem pracy. Jednak jeżeli umowa zostanie zawarta na okres krótszy niż jeden rok kalendarzowy, to jego urlop wypoczynkowy będzie proporcjonalny do długości zatrudnienia u danego pracodawcy ( np. jeżeli umowa na zastępstwo zostanie podpisana na pół roku, to pracownik będzie miał prawo do połowy urlopu wypoczynkowego).

Pracownik zatrudniony na zastępstwo ma także prawo do dni wolnych na opiekę nad dzieckiem do lat 14. Będą to 2 dni wolnego w roku kalendarzowym z zachowaniem prawa do wynagrodzenia.

Umowa na zastępstwo zostanie rozwiązana z dniem do którego została zawarta. Jeżeli pracownik zastępowany będzie nadal nieobecny w pracy, to umowa na zastępstwo nie zostanie przedłużona. Pracodawca może zawrzeć z pracownikiem nową umowę na zastępstwo, ale nie jest to jego obowiązkiem.

Pracodawca, a także pracownik mogą w każdej chwili wypowiedzieć umowę, okres wypowiedzenia umowy na zastępstwo to 3 dni robocze.

Jeżeli pracodawca niesłusznie wypowie umowę na zastępstwo, naruszając przepisy prawa pracy, a sąd pracy to potwierdzi, to pracownik zatrudniony na zastępstwo ma prawo do odszkodowania w wysokości wynagrodzenia za okres do którego umowa miała trwać, jednak nie więcej niż za 3 miesiące.

Gdy pracownik wypowie umowę na zastępstwo z winy pracodawcy to ma prawo do odszkodowania w wysokości dwutygodniowego wynagrodzenia za pracę.

Miłego dnia 😉

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.