Dodatkowa praca na urlopie wychowawczym


Praca na urlopie wychowawczym

Przepisy prawa pracy zezwalają pracownicy, która przebywa na urlopie wychowawczym na pracę zarobkową. Można dorobić u swojego dotychczasowego pracodawcy lub u innego.

Młoda mam musi jednak pamiętać o tym, że dodatkowa praca nie może przeszkadzać w opiece nad dzieckiem. Jeżeli tak by się stało, a pracodawca, który udzielił urlopu wychowawczego by się o tym dowiedział, może ją odwołać z urlopu i nakazać powrót do pracy.

Jeżeli kobieta wychowująca dziecko, chce także pracować zawodowo, może na podstawie art.1867 K.p złożyć wniosek u swojego pracodawcy wniosek o obniżenie czasu pracy. Pracodawca musi uwzględnić taki wniosek, a pracownica ma do tego prawo przez cały okres przysługiwania jej urlopu wychowawczego.

Jeżeli przed urlopem wychowawczym pracowała na cały etat może wystąpić z wnioskiem o nie mniej niż pól etatu, a gdy pracowała na pół etatu, to ćwierć etatu…

Sprawa z dodatkową pracą komplikuje się jeżeli pracownica na urlopie wychowawczym pobiera dodatek z tytułu opieki nad dzieckiem w okresie urlopu wychowawczego. Może go pobierać pracownica u której dochód na osobę w rodzinie nie przekracza 504 zł brutto, a gdy w rodzinie jest dziecko niepełnosprawne 583 zł. Dodatek wynosi 400 zł miesięcznie.

Jeżeli pracownica pobiera taki dodatek i zdecyduje się na podjęcie dodatkowej pracy podczas urlopu wychowawczego ( etat, umowa zlecenia, umowa o dzieło) to straci prawo do otrzymywania tego dodatku.

Miłego dnia 😉

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s