Jak skorzystać z abolicji podatkowej? – ciąg dalszyAbolicja podatkowa obejmuje tylko zaległe podatki, które pochodzą od zagranicznych przychodów z pracy ( praca na etacie, działalność gospodarcza , wykonywana poza terytorium Polski działalność artystyczna, literacka, naukowa, oświatowa, publicystyczna ). Abolicja podatkowa nie obejmuje rent i emerytur.

Jeżeli podatnik chce skorzystać z abolicji podatkowej to musi złożyć w swoim Urzędzie Skarbowym formularz PIT-AZ ( czyli wniosek o umorzenie zaległości podatkowej oraz zwrot podatku dochodowego). Razem z formularzem PIT-AZ, trzeba złożyć formularz AZ-O. Jest to oświadczenie, które składa się pod groźbą odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych zeznań i które potwierdza uzyskanie przychodów z pracy oraz zapłacenie podatku za granicą.

Formularze są do ściągnięcia na stronie Ministerstwa Finansów: http://www.mf.gov.pl .

W dokumentach musi się znaleźć roczne zeznanie podatkowe za rok, którego mam dotyczyć abolicja podatkowa. A więc jeżeli osoba, która chce skorzystać z abolicji podatkowej nie złożyła takiego zeznania, musi to zrobić teraz. Jeżeli zeznanie zostało złożone, ale bez wskazania dochodów z zagranicznych, trzeba złożyć korektę zeznania, która uwzględni te dochody.

Zeznania nie składa osoba, która złożyła je wcześniej, wykazała w nim swoje zagraniczne dochody i zapłaciła podatek w Polsce.

Jeżeli wniosek zostanie poprawnie złożony (wraz z załącznikami), to naczelnik Urzędu Skarbowego na jego podstawie wyda decyzje, określając w niej wysokość umorzonej zaległości podatkowej lub zwracanego podatku. Naczelnik Urzędu Skarbowego wydaje taką decyzje w ciągu sześciu miesięcy, licząc od dnia złożenia wniosku.

Jeżeli chodzi o abolicje podatkową, która dotyczy roku 2002 , to termin wydania decyzji już upłynął ( 30 listopada 2008r.).

Gdyby doszło do tego, że urząd nie wyda decyzji w wymaganym terminie, to kwota podatku do zwrotu zostanie oprocentowana w wysokości tzw. opłaty prolongacyjnej ( podatnik otrzyma 50 procent stawki odsetek za zwłokę).

Urząd Skarbowy na zwrot zapłaconego podatku ma miesiąc od dnia w którym podatnik otrzyma decyzje, która określa jego wysokość. Podatnik we wniosku może określić czy chce otrzymać pieniądze w kasie urzędu czy woli otrzymać je pocztą albo przelewem na konto.

Jeżeli zaistnieje taka sytuacja, że podatnik ma inne zaległości lub zobowiązania podatkowe, to zostaną one pokryte z kwoty przeznaczonej do zwrotu. A podatnik otrzyma tylko to co zostanie po wykonaniu tej operacji.

Wniosek może złożyć sam podatnik, lub jego małżonek, jeżeli w roku, którego dotyczy wniosek, złożyli wspólne zeznanie małżeńskie. Może to także zrobić pełnomocnik podatnika lub pełnomocnik małżonka .

Co powinno znaleźć się we wniosku?

Wniosek powinien zawierać:

  • rok podatkowy, którego dotyczy wniosek
  • dane identyfikacyjne
  • wysokość zagranicznych przychodów
  • wysokość zapłaconego za granica podatku dochodowego
  • wysokość kosztów uzyskania przychodu (m.in diety)

Podatnik nie musi do wniosku dołączyć dokumentów, które potwierdzają uzyskanie przychodów z pracy i zapłatę podatku za granicą. Powinno się je przechować do czasu upłynięcia terminu przedawnienia zobowiązania podatkowego za rok podatkowy, którego dotyczy wniosek, a wiec przez 5 lat od końca roku, w którym upłynął termin płatności podatku.

Trzeba pamiętać też o tym, aby wniosek był starannie wypełniony, ponieważ może się zdarzyć, że źle wypełniony wniosek może zostać odrzucony …

Warto przeczytać :

Jak rozliczyć zagraniczne dochody i wypełnić PIT-36
Poznaj metody dzięki którym unikniesz podwójnego opodatkowania
szczegóły : Jak rozliczyć zagraniczne dochody i wypełnić PIT-36

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s