Jak obliczyć urlop wypoczynkowy, który należy Ci się, gdy zmieniasz pracodawcę?


Jak obliczyć urlop wypoczynkowy?

Gdy pracownik zmienia pracodawcę, a nie przepracował u niego całego roku kalendarzowego, urlop wypoczynkowy zostanie mu naliczony proporcjonalnie do okresu pracy.

Urlop wypoczynkowy o dotychczasowego pracodawcy

Pracownik u swojego dotychczasowego pracodawcy ma prawo wykorzystać urlop wypoczynkowy, tylko za czas, kiedy u niego pracował.

Obliczając urlop wypoczynkowy dzielimy liczbę dni urlopu, który nam przysługuje (20-26 dni). przez 12 miesięcy, a wynik, który uzyskamy mnożymy przez liczbę dni przepracowanych u dotychczasowo pracodawcy . Np. jeżeli masz prawo do 20 dni urlopu wypoczynkowego, a odchodzisz z pracy z końcem czerwca, więc : 20 dzielimy przez 12 i mnożymy przez 6 , co daje 10 dni urlopu wypoczynkowego. Masz zatem do wykorzystania 10 dni urlopu wypoczynkowego, który wykorzystujesz w okresie wypowiedzenia.

Jeżeli z jakiś powodów pracownik nie będzie mógł wykorzystać urlopu, otrzyma za niego ekwiwalent pieniężny.

U nowego pracodawcy do wykorzystania będzie urlop za miesiące przepracowane u niego w danym roku kalendarzowym. w tym przypadku będzie to również 10 dni.

Urlop wypoczynkowy, gdy już zmieniono pracodawcę

Obliczamy wymiar urlopu wypoczynkowego

Pracownik może skorzystać z urlopu wypoczynkowego w wymiarze:

  • maksymalnie 20 dni, jeżeli pracuje krócej niż 10 lat
  • maksymalnie 26 dni, jeżeli pracuje co najmniej 10 lat

U nowego pracodawcy, pracownikowi przysługuje także urlop w wymiarze proporcjonalnym za przepracowane u niego miesiące w danym roku kalendarzowym (obliczamy: dni urlopu mnożymy przez 12 miesięcy i wynik dzielimy przez ilość przepracowanych miesięcy ).

Łączny wymiar urlopu wypoczynkowego nie może być niższy, niż wymiar, który wynika z okresu przepracowanego w tym roku u wszystkich pracodawców.

Gdy pracownik w poprzednim zakładzie pracy wykorzystał urlop wypoczynkowy w wymiarze wyższym niż za okres w którym w nim pracował, u kolejnego pracodawcy zostanie mu odpowiednio zaniżony wymiar urlopu.

Tak samo oblicza się urlop wypoczynkowy, gdy pracownik powraca do tego samego pracodawcy w ciągu roku kalendarzowego, po przynajmniej miesięcznym okresie nieobecności, a powodem nieobecności był m.in.

  • udzielony mu urlop bezpłatny
  • urlop wychowawczy
  • kiedy pracownik mężczyzna odbywał zasadnicza służbę wojskową lub jej formę zastępczą, okresowa służbę wojskowa, przeszkolenie wojskowe, ćwiczenia wojskowe
  • nieusprawiedliwiona nieobecność w pracy

Urlop wypoczynkowy pracownika niepełnoetatowego

Pracownik niepełnoetatowy ma prawo do urlopu wypoczynkowego proporcjonalnego do wymiaru czasu swojej pracy.

Urlop obliczamy: Wymiar urlopu wypoczynkowego ( 20 lub 26 dni) mnożymy przez ułamek, który odpowiada części etatu, na jaki pracownik jest zatrudniony ( np. 26×1/2). Otrzymany wynik to liczba dni urlopu wypoczynkowego jaki przysługuje pracownikowi niepełnoetatowemu.

Miłego dnia 😉

 

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.