Jaki wpływ na uprawnienia pracownicze ma staż pracy?Staż pracy ma szczególne znaczenie dla niektórych uprawnień pracowniczych.

Im pracownik przepracował więcej lat, tym jego uprawnienia są korzystniejsze. Ma to wpływ na wynagrodzenie za pracę, wymiar urlopu wypoczynkowego, a także zasady przy rozwiązaniu umowy o pracę .

Od długości stażu pracy pracownika uzależnione są tzw.dodatki stażowe ( dodatki do wynagrodzenia za pracę, które uzależnione są od ilości lat pracy pracownika). Jeżeli chodzi o dodatki stażowe, to inaczej wygląda to w sferze budżetowej, a inaczej poza budżetem. Sfera budżetowa ma przewidziane dodatki do wynagrodzenia za pracę za staż pracy, a wypłata dodatku stażowego u pracodawcy prywatnego zależy od jego chęci wypłacenia takiego dodatku ( zapis takiego dodatku w regulaminie wynagradzania).

Typowym uprawnieniem pracownika ze względu na długość jego stażu pracy jest nagroda jubileuszowa. Nagroda jubileuszowa występuje tylko u niektórych pracodawców. W sferze budżetowej jest to obowiązkowe, u pracodawcy prywatnego jeżeli zdecyduje się on wprowadzić ten składnik do regulaminu wynagradzania .

Od stażu pracy uzależniona jest tez długość urlopu wypoczynkowego. Mamy dwa progi 20 i 26 dniowy. Gdy pracownik przepracuje 10 lat przysługuje mu 26 dni urlopu wypoczynkowego ( do tego czasu ma prawo do 20 dni urlopu wypoczynkowego). Do tego okresu wliczany jest też okres ukończonej szkoły.

Jest jeszcze sprawa odprawy pieniężnej dla pracowników zwolnionych w ramach tzw. zwolnień grupowych. Odprawa pieniężna także uzależniona jest o długości stażu pracy u danego pracodawcy.

Dodatek za staż pracy nie jest obowiązkowym składnikiem wynagrodzenia za pracę. Występuje on u pracodawców u których przepisy o wynagrodzeniu za pracę taki element przewidują .

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s