Choroby zawodoweJeżeli pracujesz w warunkach szkodliwych lub w warunkach, które są uciążliwe dla zdrowia, jesteś szczególnie narażony na choroby zawodowe. Choroba zawodowa, zostanie uznana tylko wtedy, jeżeli ma wyraźne powiązanie z pracą.Choroba musi znajdować się w wykazie chorób zawodowych. Pełny wykaz chorób zawodowych znajdziesz w rozporządzeniu Rady Ministrów z 30 lipca 2002r. w sprawie wykazu chorób zawodowych (DzU nr 132/2002, poz. 1115 ). Choroba zawodowa musi być także potwierdzona przez lekarza medycyny pracy.


Jeżeli masz podejrzenia co do tego że Twoja choroba związana jest z pracą, idź jak najszybciej do lekarza zakładowego, albo pierwszego kontaktu. Jak najszybsze leczenie jest bardzo ważne, bo zgodnie z przepisami objawy niektórych chorób muszą występować przez rok, dwa, a nawet dziesięć lat, aby zostały uznane za zawodowe.

Lekarz pierwszego kontaktu skieruje Cię do poradni medycyny pracy, poradnie takie znajdują się w każdym mieście wojewódzkim. Badania są bezpłatne. Twoje zgłoszenie trafi do inspekcji sanitarnej i pracy. Inspektorzy wyżej wymienionych placówek wystąpią do Twojego pracodawcy o dokumentacje zagrożeń zawodowych. Inspekcja sanitarna przeprowadzi tzw . dochodzenie epidemiologiczne w zakładzie pracy. Następnie inspektor sanitarny wyda decyzje o stwierdzeniu choroby zawodowej lub decyzje o braku podstaw do jej stwierdzenia.

Pracodawca i pracownik maja prawo do odwołania się od decyzji do wojewódzkiego inspektora sanitarnego, a potem do naczelnego Sądu Administracyjnego . Takie postępowanie może potrwać w zależności od tego czy będą odwołania od kilku miesięcy di kilku lat.

W niektóre zawody wliczone jest tzw. ryzyko zawodowe (np. fryzjerka narażona jest na żylaki). Lekarz medycyny pracy nie uzna takich schorzeń za zawodowe.

Pracownik ze stwierdzoną choroba zawodową ma prawo m.in. do:

  • zasiłku chorobowego w wysokości 100 procent jego wynagrodzenia za pracę ( okres 6 miesięcy, ale później lekarz może przyznać świadczenie rehabilitacyjne na kolejne 12 miesięcy)
  • zasiłku wyrównawczego jeżeli po powrocie do pracy, pracownik otrzymuje pensje niższą z powodu uszczerbku na zdrowiu
  • jednorazowe odszkodowanie
  • renty z tytułu niezdolności do pracy, spowodowanej choroba zawodową
Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s