Jak napisać skargę do Państwowej Inspekcji Pracy i jak wnieść pozew do sądu pracy?


Jak napisać skargę do Państwowej Inspekcji Pracy?

Skargę do Państwowej Inspekcji Pracy składa się piśmie, ale można zrobić to także ustnie. Jeżeli wybierzesz skargę ustną, to w inspektoracie stawiasz się osobiście. Inspektor na podstawie uzyskanych od ciebie informacji sporządzi pismo. Szanse na pozytywne załatwienie swojej sprawy, zwiększysz podając jak najwięcej informacji. By Inspekcja Pracy przeprowadziła kontrolę w zakładzie pracy, muszą być ku temu podstawy.

Niewypłacone wynagrodzenie za pracę

Jeżeli zgłaszasz się ze sprawa nie wypłaconego wynagrodzenia za pracę, musisz podać kwotę zaległości. Obliczysz ją sam dodając wszystkie składniki swojego wynagrodzenia: premię, ryczałty, ekwiwalenty za urlop wypoczynkowy itp. Jeżeli nie masz pojęcia o swoich zarobkach, masz prawo na podstawie art 85&5 K.p domagać się wglądu w dokumentacje na podstawie której wyliczono twoje wynagrodzenia za pracę.

Naruszenie przez pracodawcę innych przepisów Kodeksu pracy

Jeżeli pracodawca naruszył wobec ciebie inne przepisy Kodeksu pracy, również możesz złożyć na niego skargę do Państwowej Inspekcji Pracy. Może to być np. skarga o mobbing. Jeżeli uważasz, że że zostałeś poddany mobbingowi w pracy, złóż najpierw skargę do pracodawcy. Opisz jakie działania i zachowania twoich przełożonych lub osób z tobą współpracujących są według ciebie mobbingiem.

W skardze wskazujesz osoby, które są sprawcami mobbingu z imienia i nazwiska. Musisz także uzasadnić skargę i podać dowody, które potwierdzą, że działania lub zachowania, które opisujesz rzeczywiście mają lub miały miejsce.

Pracodawca musi przyjąć i podjąć odpowiednie kroki, gdy otrzyma od ciebie prawidłowo sporządzoną i podpisaną skargę.

Kontrola Państwowej Inspekcji Pracy w zakładzie pracy

Jeśli pracownik wniesie skargę to inspektorat (oddział) Państwowej Inspekcji Pracy powinien w ciągu 30 dni od otrzymania skargi podjąć odpowiednie działania.

Inspektor posiada szczególne uprawnienia. Może bez uprzedzenia przeprowadzić kontrolę w godzinach pracy zakładu, ma prawo zapoznać się ze wszystkimi dokumentami pracodawcy, może sprawdzić czy wynagrodzenie wypłacane jest w terminie, czy nie ma zaległych urlopów, czy pracownicy regularnie uczestniczą w szkoleniach BHP.

Uwaga! Obowiązkiem pracodawcy jest udostępnienie inspektorowi wszelkich dokumentów i udzielić niezbędnych informacji. Utrudnianie przeprowadzenia kontroli, wiąże się z karą grzywny lub nawet pozbawienia wolności do lat trzech. W myśl art.225&2 K.k, jeżeli pracodawca utrudnia kontrole Państwowej Inspekcji Pracy to popełnia przestępstwo.

Jeżeli podczas kontroli okaże się, że pracodawca nie wypłacił wynagrodzenia za pracę, inspektor wyda nakaz zapłaty (pracodawca będzie musiał także zapłacić mandat w wysokości do 1 tyś złotych). Następne uchylanie się od wypłaty wynagrodzenia może zostać ukarane grzywna do 5 tyś złotych. Grzywna może być nakładana wiele razy.

Jak wnieść pozew do sądu pracy?

Jeśli skargi i kontrole Państwowej Inspekcji Pracy nie pomogły, pracownik może wnieść sprawę do sądu pracy. Pozew przeciwko pracodawcy, pracownik składa do sądu pracy, który jest właściwy ze względu na adres zakładu pracy w który zatrudniony jest pracownik.

Pracownik na wniesienie pozwu ma trzy lata, licząc od dnia gdy: np. pracodawca przestał wypłacać mu wynagrodzenia za pracę, został poddany mobbingowi itd. Pracownik nie musi się martwić, że sprawa ulegnie przedawnieniu, ponieważ po wniesieniu pozwu zostaje wstrzymany bieg przedawnienia.

Uwaga! Jeśli pracownik wnosi pozew, który dotyczy nie wypłacania wynagrodzenia za pracę, musi żądać zapłaty zaległości wraz z odsetkami za spóźnienie oraz może na podstawie art . 471 K.c i art 300 K.p domagać się od pracodawcy odszkodowania, musi jednak opisać szkodę jaką poniósł.

Jeżeli pracodawca po przegranej sprawie ociąga się z wypłatą odszkodowań zasądzonych pracownikowi, pracownik nie musi się martwić, pracodawca nie uniknie wypłacenia należnych pracownikowi pieniędzy. Pracownik ma 10 lat na wyegzekwowanie swoich należności. Może także sprawę skierować do komornika.

Wzór zgłoszenia skargi do Państwowej Inspekcji Pracy

http://kodekspracy.blogspot.com/2014/07/skarga-do-pip.html

Miłego dnia 😉

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.