Co to jest czas pracy w ruchu ciągłym i kiedy może być stosowany?


Praca w ruchu ciągłym

Jeżeli pracę ze względu na technologię produkcji nie mogą być wstrzymane, to zgodnie z art. 138 Kodeksu pracy , pracodawca może zastosować system czasu pracy w ruchu ciągłym, w którym można dopuścić przedłużenie czasu pracy do 43 godzin przeciętnie w tygodniu, w okresie rozliczeniowym, który nie przekroczy 4 tygodni, a jednego dnia w niektórych tygodniach tego okresu, dobowy wymiar czasu pracy może być przedłożony do 12 godzin.

Pracodawca musi pracownikowi za każdą godzinę powyżej 8 godzin na dobę w dniu wykonywania przez niego pracy w przedłużonym dobowym wymiarze czasu pracy, wypłacić dodatek do wynagrodzenia za pracę w wysokości 100 procent.

Praca w ruchu ciągłym często mylona jest przez pracodawców ze zwykłą pracą na zmiany, która odbywa się w sposób, że pracownik wykonuje swoja pracę w obrębie trzech zmian po 8 godzin i wypełnia w ten sposób 24-godzinną dobę kalendarzową.

Taka praca też ma charakter ciągły, ale pracodawca nie musi stosować wyżej opisanego systemu. Nie ma potrzeby, aby pracodawca zastosował 43-godzinną tygodniowa normę czasu pracy i przedłużył czas pracy, łamiąc zmiany, czyli pracownik przechodzi z jednej zmiany na inną.

Czas pracy – 37 gotowych wzorów z opisem…

Kliknij i sprawdź»

Miłego dnia 😉

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s