Zagraniczna emerytura z Unii Europejskiej


Emerytura z Unii Europejskiej

Osoba, która pracowała w innym kraju UE kilka lat (powyżej roku), ma prawo po osiągnięciu wieku emerytalnego ubiegać się o zagraniczną emeryturę. Musi jednak pamiętać, że nie we wszystkich krajach UE wiek emerytalny jest taki sam jak w Polsce. Podobne zasady obowiązują w Wielkiej Brytanii i we Włoszech – 60 lat dla kobiet oraz 65 lat dla mężczyzn. W Irlandii, Niemczech, Danii, Grecji, Portugalii zarówno kobiety, jaki i mężczyźni przechodzą na emeryturę po ukończeniu 65 lat. Natomiast w Belgii wiek emerytalny dla kobiet wynosi 62 lata, a dla mężczyzn 65 lat.

Osoba starająca się o zagraniczną emeryturę może to zrobić za pośrednictwem ZUS. Wniosek wypełnia się na formularzu ZUS Rp-1 i dołącza się do niego dokumenty, które potwierdzą zatrudnienie w kraju UE. Wypełnia się także tzw. formularz unijny E 207 PL: “Informacje dotyczące przebiegu ubezpieczenia osoby ubezpieczonej.”

ZUS nawiązuje kontakt z instytucją, która odpowiada za ustalenie świadczenia emerytalnego w kraju Unii Europejskiej, w którym pracowała osoba starająca się o emeryturę. Odpowiednik ZUS potwierdzi wskazane we wniosku okresy zatrudnienia, ustali także wysokość świadczenia emerytalnego i będzie ja przesyłać na konto polskiego emeryta (waluta danego kraju, lub przeliczona na złotówki).

Praca w USA oraz Kanadzie

2 kwietnia 2008 r. podpisano umowę między Polską a USA oraz Kanadą o zabezpieczeniu społecznym. Prawdopodobnie od IV kwartału 2008 r lub na na początku 2009 r, możliwe będzie zaliczanie okresów pracy w USA i Kanadzie do stażu potrzebnego do otrzymania emerytury lub renty. Jeżeli osoba która pracował w USA wróci do Polski i będzie się ubiegać o emeryturę, to lata ubezpieczenia w USA będzie mogła uwzględnić jako okresy składkowe.

Miłego dnia 😉

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.