Co przysługuje pracownikowi za pracę w niedziele i święto ?


Praca w niedziele i święto

Pracownik, który pracuje w handlu lub w zakładzie pracy, w którym dozwolona jest praca w niedziele i święta, musi otrzymać od swojego pracodawcy inny wolny dzień za pracę w niedzielę i święto.

Obowiązkiem pracodawcy jest :

  • udzielenie za pracę w niedziele dnia wolnego w ciągu 6 dni kalendarzowych po tej niedzieli ( albo przed nią)
  • udzielenie za pracę w święto dnia wolnego w ciągu okresu rozliczeniowego ( długość okresu rozliczeniowego ustalana jest przez pracodawcę i nie powinna przekroczyć czterech miesięcy).

Gdy pracodawca nie jest w stanie udzielić dnia wolnego za pracę w niedzielę w ciągu tych dni, powinien to zrobić do końca okresu rozliczeniowego.

Jeżeli i to będzie niemożliwe, pracodawca powinien wypłacić pracownikowi specjalny dodatek do wynagrodzenia za pracę. Dodatek wynosi 100 procent stawki godzinowej danego pracownika za każda godzinę pracy w niedzielę.

Jeżeli pracodawca nie może udzielić dnia wolnego pracownikowi za pracę w święto to także powinien wypłacić mu dodatek na takich samych zasadach jak za pracę w niedziele.

Jeżeli chodzi o pracownika, który zatrudniony jest na część etatu, to jeżeli pracownik niepełnoetatowy pracuje w handlu lub innym zakładzie, gdzie dozwolona jest praca w niedzielę lub święta, to także przysługuje mu dzień wolny w zamian za pracę w niedziele lub święto.

Pracodawca powinien dać takiemu pracownikowi np. 4 godziny wolnego jeżeli jest to pracownik pracujący na pół etatu.

Dodatek za pracę w niedzielę i święto

Jeżeli pracownik nie mógł wykorzystać dnia wolnego, który otrzymał za pracę w niedzielę lub święto, pracodawca ma obowiązek wypłacić mu dodatek do wynagrodzenia za pracę w wysokości 100 % wynagrodzenia za każdą godzinę pracy w niedzielę (podstawa prawna : art. 15111 § 2 i 3 Kodeksu pracy )..

Pracownik prawo do dodatku ma z tytułu braku dnia wolnego od pracy, a więc nie jest to zależne od przekroczenia przez niego norm czasu pracy.

Istnieje możliwość, że pracownik przekroczy jednocześnie tygodniową przeciętna normę czasu pracy i wtedy pracodawca będzie musiał mu także wypłacić dodatek za pracę w godzinach nadliczbowych.

Za 1 godzinę pracy w niedzielę pracownik powinien otrzymać:

  • stawkę normalnego wynagrodzenia
  • w myśl art. 15111 § 2 i 3 Kodeksu pracy, dodatek w wysokości 100% wynagrodzenia za brak dnia wolnego w zamian za pracę w niedzielę.
  • w myśl art. 1511 § 2 Kodeksu pracy, dodatek w wysokości 100% wynagrodzenia w zamian za przekroczenie tygodniowej normy czasu pracy.

Oba dodatki przysługują pracownikowi niezależnie od siebie, a ich podstawą są inne przepisy Kodeksu pracy…

Miłego dnia 😉

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.