Uprawnienia pracownika młodocianego


Na podstawie art. 203 par. 2 Kodeksu pracypracownik młodociany bezwzględnie nie może pracować w godzinach nadliczbowych oraz porze nocnej .

Pracownik młodociany powinien mieć zapewniony w każdym tygodniu, co najmniej 48 godzin nieprzerwanego odpoczynku, obejmującego niedziele. A więc w związku z tym pracownik młodociany nie może być zatrudniony w przeciętnie pięciodniowym systemie tygodnia pracy. Pracownik młodociany powinien pracować przez pięć dni w tygodniu.

Wyjątkiem jest sytuacja gdy w danym tygodniu przypada święto w innym dniu niż niedziela, wtedy wymiar czasu pracy zostaje odpowiednio obniżony . Pracownikowi młodocianemu do 16 lat o 6 godzin, a jeżeli ukończył 16 lat o 8 godzin za każde święto, które przypada w sobotę.

Art 203 par. 3 Kodeksu pracy oraz przepis zabraniający pracownikowi młodocianemu pracy w godzinach nadliczbowych, wyklucza przyjęcie okresu rozliczeniowego. W tym przypadku istotna jest norma dobowa z uwzględnieniem przerwy w każdej dobie pracy młodocianego, która na podstawie art. 203 par. 2 Kodeksu pracy, powinna wynosić 14 godzin i obejmować porę nocną .

Pora nocna przypada pomiędzy godzinami 22, a 6 rano, a gdy pracownik młodociany nie ma ukończonych 16 lat lub nie ukończył gimnazjum , pora nocna przypada pomiędzy godzinami 20, a 6 rano.

Młodocianemu przysługuje przerwa w pracy, trwająca nieprzerwanie 30 minut i wlicza się ja to czasu pracy, jeżeli dobowy wymiar czasu pracy jest dłuższy niż 4,5 godziny na dobę.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s