Na czym polega umowa o dzieło ?Umowa o dzieło  jest umową cywilnoprawną (podobnie jak umowa zlecenia), która reguluje kodeks cywilny (art.627-646 k.c).Osoba, która zawiera umowę o dzieło i przyjmuje zamówienie, zobowiązuje się, że wykona określoną w umowie o dzieło rzecz albo usługę. Osoba, która zamawia dzieło zobowiązuje się do zapłaty wynagrodzenia.

Umowa o dzieło jest tzw. umową rezultatu, a więc chodzi o to, że bardzo ważny jest efekt końcowy wykonanego dzieła.

Jakie są plusy zawarcia umowy o dzieło ?

  • Osoba, która zawiera umowę o dzieło, nie musi wykonywać dzieła w siedzibie pracodawcy, z którym tą umowę zawiera .
  • Praca może być wykonywana tam gdzie osoba wykonująca dzieło chce, a także w dowolnym czasie. Dzieło musi być jednak wykonane na czas, zgodnie z terminem ustalonym w umowie o dzieło.
  • Dzieło można wykonać samemu, ale można też wykonać je wspólnie z kimś. Osoba, która zawarła umowę o dzieło, ma prawo przekazać wykonanie dzieła innej osobie. Ważne jest to, żeby dzieło było dostarczone pracodawcy w terminie.
  • Wykonanie dzieła w terminie równa się z tym, ze zamawiający musi je odebrać i wypłacić ustalone w umowie o dzieło wynagrodzenie.

Jakie są minusy umowy o dzieło ?

  • Osoba, która zawiera umowę o dzieło niema prawa do urlopu wypoczynkowego, urlopu macierzyńskiego oraz urlopu wychowawczego..
  • Podpisując umowę o dzieło jesteśmy całkowicie odpowiedzialni za jego wykonanie. W praktyce oznacza to, że jeżeli źle wykorzystamy materiał przeznaczony na wykonanie dzieła, sami poniesiemy koszty zakupu nowego (w umowie o pracę ryzyko kosztów ponosi pracodawca)..
  • Jeżeli dzieło zostanie wadliwie wykonane lub będzie niezgodne z umową o dzieło, także odpowiedzialność ciąży na osobie, która umowę o dzieło zawarła…
  • Pracodawca, który zawarł umowę o dzieło, może ją rozwiązać, nawet za nim dzieło zostanie wykonane..
  • Jeżeli dojdzie do sporu z osobą zamawiającą dzieło, to rozstrzygać go trzeba w sądzie cywilnym ( tak samo jest w przypadku umowy zlecenia..)

Umowa o dzieło, a składki ZUS..

Osoba, która podpisze umowę o dzieło, nie będzie miała odprowadzanych żadnych składek do ZUS. Oznacza to więcej pieniędzy, ale w razie choroby, czy też wypadku nie uzyska żadnych świadczeń z ZUS ( np. renty).

Umowa o dzieło nie obejmuje wykonawcy ubezpieczeniem zdrowotnym, a więc nie należy się bezpłatna opieka lekarska ….

Umowy cywilnoprawne –  Jak zapewne wiesz, umowa o pracę to nie jedyna forma zatrudnienia, jaką masz do wyboru. Możesz bowiem podpisać tzw. umowę cywilnoprawną, czyli umowę zlecenia lub umowę o dzieło. Umowy te mogą być bardzo…

Advertisements

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Log Out / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Log Out / Zmień )

Facebook photo

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Log Out / Zmień )

Google+ photo

Komentujesz korzystając z konta Google+. Log Out / Zmień )

Connecting to %s