Praca w Norwegii


Jak znaleźć pracę w Norwegi?

Pracy w Norwegii można szukać po uprzednim zarejestrowaniu się jako osoba poszukująca pracy w urzędzie publicznych służb zatrudnienia (AETATEN) przez okres 6 miesięcy. Jeżeli się nie zarejestrujesz będziesz mógł przebywać na terenie Norwegii 3 miesiące .

By podjąć pracę będziesz potrzebował pozwolenia na pobyt z możliwością podjęcia pracy. Pozwolenie nie jest wymagane jeżeli zatrudniony będziesz w zagranicznym przedsiębiorstwie. Pozwolenie na pobyt otrzymasz w norweskich placówkach dyplomatycznych, a także w norweskich komisariatach policji.

Będziesz też potrzebował ubezpieczenia wypadkowego i dobrych warunków mieszkaniowych. By otrzymać pobyt stały będziesz musiał przebywać w Norwegii przez 3 lat bez przerwy.

Czas pracy i urlop wypoczynkowy w Norwegii

Czas pracy w Norwegii ustawowo nie przekracza 9 godzin dziennie i 40 godzin tygodniowo. Po uzgodnieniach z pracodawcą czas pracy może zostać wydłużony od 48 do 54 godzin . Obowiązkiem pracodawcy jest nanieść na listę płac liczbę nadgodzin tygodniowo, a także w skali całego roku.

Jeżeli chodzi o urlop wypoczynkowy to w Norwegii pracownik ma prawo do 25 dni ( w ciągu roku urlopowego) z sobotami, które chociaż są dniami wolnymi od pracy to liczone są jak dni robocze. Pracownik ma prawo od 1 czerwca do 30 września wziąć 3 tygodnie nieprzerwanego urlopu.

Minimalne wynagrodzenie za prace w Norwegii

Minimalne wynagrodzenie za pracę nie obowiązuje w Norwegii. Wysokość wynagrodzenia zależna jest od umów płacowych, które zawierają między sobą pracodawca z organizacjami pracowniczymi lub od specjalnych porozumień płacowych zawartych przez pracodawcę i pracownika. Płace nie są automatycznie dostosowywane do kosztów utrzymania.

Ważnie informacje

Polskojęzyczna infolinia dla osób, które chcą podjąć pracę w Norwegii: tel. 815 48 222, kier. 47, następnie należy wybrać cyfrę 1 i po kolejnym połączeniu podać hasło: POLSKI. Infolinia czynna jest w piątki od 09.00 do 14.00. Od konsultantów można uzyskać informacje związane z regulacjami dotyczącymi rynku pracy w Norwegii (infolinia nie służy do poszukiwania prac); e-mail: – odpowiedzi udzielane są również w jęz. polski, z tym, że trzeba na nie dłużej czekać.

Ambasada Norwegii w Polsce: http://www.amb-norwegia.pl; e-mail: emb.warsaw@mfa.no

Ambasada RP w Oslo: tel. +47 22 55 55 36; e-mail: polavd@online.no; http://www.oslo.polemb.net

Ambasada RP w Oslo: tel. +47 22 55 55 36; e-mail: polavd@online.no; http://www.oslo.polemb.net

Miłego dnia 😉

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s