Czy osobie pracującej na umowę zlecenia przysługuje urlop wypoczynkowy?


Umowa zlecenia a urlop wypoczynkowy

Umowa zlecenia  to jedna z umów cywilnoprawnych i wobec niej stosuje się przepisy Kodeksu cywilnego. Umowa zlecenia to umowa starannego działania, zobowiązująca do wykonania określonej czynności na rzecz dającego zlecenie.

W takiej umowie brak charakterystycznego dla umów o prace podporządkowania i pozostawania do dyspozycji zlecającego . A wykonującemu umowę zlecenia przysługują tylko takie uprawnienia, które zawiera treść umowy.

Wykonawcy umowy zlecenia nie przysługują uprawnienia pracownicze takie jak prawo do urlopu wypoczynkowego ( chyba, że zawarto to w umowie), ponieważ do umów zleceń nie mają zastosowania przepisy Kodeksu pracy lecz Kodeksu cywilnego..

Lecz gdy umowa zlecenia wykonywana jest w warunkach podporządkowania, w określonym miejscu i czasie, osobiście i odpłatnie to uznaje się, że taka umowa faktycznie jest umowa o pracę..

W myśl art. 22 Kodeksu pracy, pracownik nawiązując stosunek pracy, zobowiązany jest do wykonywania pracy określonego rodzaju na rzecz pracodawcy i pod jego kierownictwem oraz w miejscu i czasie, który wyznaczy pracodawca, a pracodawca zobowiązany jest do zatrudnienia pracownika za wynagrodzeniem i zatrudnienie na takich warunkach jest zatrudnieniem na podstawie umowy o pracę, bez względu na nazwę zawartej przez strony umowy…

Przepis ten zakazuje także zastępowanie umowy o pracę, umowa cywilnoprawną, która pracownik wykonuje w takich właśnie warunkach…

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s