Praca w Belgii


Jak znaleźć pracę w Belgii?

Osoba, która przyjedzie do Belgii w celach zarobkowych, musi w ciągu 8 dni od przyjazdu zarejestrować swój pobyt w służbie ds. cudzoziemców – w administracji gminnej. Tam otrzyma zaświadczenie o wpisie do rejestru cudzoziemców, a wraz z nim czasowe pozwolenie na pobyt ( ważne przez 5 miesięcy).

Pracownik z Polski musi posiadać pozwolenie na pracę w Belgii ( wniosek składa belgijski pracodawca ).

Jeżeli zamierzasz przebywać w Belgii dłużej niż trzy miesiące, przed wyjazdem musisz wystąpić o tymczasowe pozwolenie do Ambasady Belgii lub konsulatu.

Gdy wyjeżdżasz do Belgii na krócej niż trzy miesiące, musisz zarejestrować się w ciągu trzech dni od przybycia (jeżeli tego nie zrobisz trzeba liczyć się z sankcjami karnymi ).

Od 1 kwietnia 2007 obowiązkowo rejestrują się też pracownicy którzy podejmują tymczasową pracę w Belgii – w ramach projektu Limosa.

Czas pracy i urlop wypoczynkowy w Belgii

W Belgii czas pracy pracownika nie może być dłuższy niż 8 godzin dziennie oraz 39 godzin tygodniowo (w rzeczywistości limity te wynoszą – 9 godzin dziennie i 38 tygodniowo).

Obowiązkowym dniem wolnym jest niedziela ( w niedziele w Belgii pracują tylko określone grupy zawodowe). Pracownik ma prawo odpoczywać nieprzerwanie przynajmniej 11 godzin w każdym 24 godzinnym okresie między zakończeniem a rozpoczęciem pracy. Ma także prawo do co najmniej 15-minutowej przerwy po przepracowaniu 6 godzin. Liczba nadgodzin w ciągu 3 miesięcy nie może przekroczyć 65 godzin.

Gdy pracownik przepracuje 12 miesięcy od momentu zatrudnienia ma prawo do 24 dniowego urlopu wypoczynkowego. Gdy pracownik posiada dzieci w wieku szkolnym ma pierwszeństwo w uzyskaniu urlopu w okresie wakacyjnym.

Minimalne wynagrodzenie za pracę w Belgii.

Wynagrodzenie w Belgii ustalane są w układach zbiorowych, które zawierane są pomiędzy związkami zawodowymi a przedstawicielami pracodawców. Minimalne wynagrodzenie w Belgii wynosi ok. 1234 euro.

Miłego dnia 😉

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s