Jakie prawa ma pracujący student?


Prawa studenta

Gdy osoba pracująca na etacie podejmie naukę za zgodą pracodawcy ma prawo nie tylko do urlopu wypoczynkowego, ale także do urlopu szkoleniowego oraz zwolnienia z części dnia pracy. Prawa te uzależnione są od systemu nauki pracownika.

Gdy pracownik uczy się wieczorowo lub zaocznie

  • ma prawo do urlopu szkoleniowego w wymiarze 21 dni roboczych w każdym roku studiów w szkole wyższej. Urlop przeznacza się na obowiązkowe zajęcia, a także na przygotowanie do egzaminów.
  • pracownik ma także prawo w ostatnim roku studiów do 21 dni urlopu na przygotowanie pracy dyplomowej i przystąpienie do do egzaminu magisterskiego.
  • jeżeli czas pracy pracownika uniemożliwia stawienie się na zajęciach, uczącemu się pracownikowi przysługuje zwolnienie z części dnia pracy ( do 5 godzin tygodniowo)

Gdy pracownik wybrał zaoczne studia podyplomowe

  • ma prawo do urlopu szkoleniowego w wymiarze 28 dni roboczych. Urlop wykorzystuje na udział w obowiązkowych zajęciach w ciągu całego okresu nauki.
  • ma prawo do urlopu szkoleniowego w wymiarze do 6 dni. Urlop wykorzystuje na przygotowanie się i przystąpienie do egzaminów końcowych. Pracodawca ustala wymiar urlopu w zależności od czasu trwania szkolenia i egzaminów.

Trochę trudniej ma pracownik, którego pracodawca nie skierował na studia.

Wtedy może liczyć na:

  • urlop bezpłatny i zwolnienie z części dnia pracy. Pracownik nie będzie miał prawa do wynagrodzenia na zasadzie porozumienia ( zależne od woli pracodawcy).
  • jeżeli pracownik uczy się w innej miejscowości, może wystąpić do pracodawcy o zwrot kosztów przejazdu, noclegu i diet ( jak przy delegacjach służbowych).
  • zwrot kosztów podręczników i pomocy szkolnych.

Kredyt dla studenta:
http://kodekspracy.blogspot.com/2016/09/kredyt-studencki-pko.html

Miłego dnia 😉

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s