Ochrona zdrowia pracownika młodocianego


Pracownik młodociany

Pracodawca chroni zdrowie pracownika młodocianego m.in. nie zatrudniając go przy pracach zagrażających zdrowiu.

Pracownik młodociany powinien przed przyjęciem do pracy zostać wysłany na badania celem uzyskania orzeczenia o braku przeciwwskazań do pracy na danym stanowisku.

W trakcie zatrudnienia pracownik młodociany podlega badaniu kontrolnemu i okresowemu. Gdy lekarz stwierdzi, że praca, którą pracownik młodociany wykonuje podczas przygotowania zawodowego zagraża jego zdrowiu, pracodawca ma obowiązek do zmiany rodzaju pracy, przy której zatrudniony jest pracownik młodociany.

Jeżeli pracodawca nie może zmienić pracy, niezwłocznie rozwiązuje umowę o pracę w celu przygotowania zawodowego, a także musi wypłacić odszkodowanie w wysokości wynagrodzenia za pracę za okres wypowiedzenia (art. 201 par. 2 Kodeksu pracy). Ten okres wlicza się także do okresu zatrudnienia pracownika młodocianego.

Przed podjęciem pracy pracownik młodociany powinien zostać poddany wstępnym szkoleniom z zakresu bhp ( instruktaż ogólny i stanowiskowy). Pracodawca także udostępnia środki ochrony indywidualnej, które obejmują wszystkie wszelkie wyposażenie z którego korzysta w pracy pracownik młodociany. Środki te pracodawca dostarcza nieodpłatnie.

Pracodawca powinien także poinformować  młodocianego o ryzyku zawodowym, które wiąże się z wykonywana pracą i o zasadach ochrony przed zagrożeniami . Pracownik młodociany powinien mieć zapewnione bezpieczne i higieniczne warunki pracy i pracować przy pracach dla niego odpowiednich.

Pracodawca zapewnia także pracownikowi młodocianemu niezbędną pomoc i opiekę do właściwego wykonywania pracy…

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s