Urlop wypoczynkowy pracownika młodocianego


Pracownikowi młodocianemu prawo do pierwszego płatnego urlopu wypoczynkowego przysługuje w wymiarze 12 dni po upływie 6 miesięcy od rozpoczęcia pierwszej pracy ( podstawa prawna : art. 205 par. 1 Kodeksu pracy).

Gdy pracownik młodociany przepracuje rok, nabywa prawo do urlopu wypoczynkowego w wymiarze 26 dni.

Wynika z tego, że urlop pracownika młodocianego  (o ile nie skończył w danym roku kalendarzowym 18 lat), wynosi 38 dni (wliczając w to urlop wypoczynkowy nabyty po 6 miesiącach pracy).

Jeżeli pracownik młodociany ukończy w roku kalendarzowym 18 lat, ma prawo do 20 dni urlopu wypoczynkowego. Młodociany, który uzyskał pełnoletność, jest traktowany w zakresie uprawnień urlopowych jak pracownik w rozumieniu art. 22 par. 2 Kodeksu pracy – a więc osoba, która ukończyła 18 lat.

Jeżeli pracownik młodociany uczęszcza do szkoły, pracodawca udziela mu należny urlop wypoczynkowy w czasie ferii szkolnych ( podstawa prawna : art. 205 par. 3 Kodeksu pracy ). Na podstawie tego przepisu można pracownikowi młodocianemu udzielić urlopu wypoczynkowego, jeżeli jeszcze nie nabył prawa do urlopu, zaliczkowo na wniosek młodocianego w okresie ferii szkolnych.

Pracodawca w okresie ferii szkolnych ma obowiązek udzielić bezpłatnego urlopu pracownikowi młodocianemu, a jego wymiar nie powinien przekroczyć wraz z urlopem wypoczynkowym dwóch miesięcy w roku.

Podstawą udzielenia takiego urlopu jest wniosek zainteresowanego pracownika młodocianego. Okres urlopu bezpłatnego wlicza się do okresu zatrudnienia, od którego uzależnione są uprawnienia pracownicze.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s