Jak otrzymać świadczenie przedemerytalne?


Świadczenie przedemerytalne

Świadczenie przedemerytalne wypłacane jest przez ZUS. Mogą się o nie starać kobiety, które ukończyły 55 lat i mają przynajmniej 20 letni staż pracy oraz mężczyźni, którzy ukończyli 60 lat z przynajmniej 25 letnim stażem pracy.

Świadczenie przyznawane jest wszystkim w jednakowej wysokości, obecnie jest to 804,02 zł. Świadczenie przedemerytalne wypłacane jest osobom bezrobotnym w wyniku przymusowej sytuacji życiowej (nie dotyczy osób, które starają się o wcześniejsza emeryturę).

Żeby móc się o nie starać musi minąć półroczna karencja. W tym czasie trzeba być zarejestrowanym jako bezrobotny i pobierać zasiłek dla bezrobotnych. Gdy minie okres pobierania zasiłku dla bezrobotnych, urząd pracy wystawi zaświadczenie jak długo się z niego korzystało.

Jest to niezbędny dokument do tego by uzyskać prawo do świadczenia przedemerytalnego. Wniosek o świadczenie przedemerytalne składasz w ZUS-ie w ciągu 30 dni od dnia, kiedy powiatowy urząd pracy wyda ten dokument. Jeżeli w trakcie zasiłku byleś skierowany do pracy to 14 dni.

Miłego dnia 😉

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s