Jak policzyć godziny nadliczbowe ?


Jeżeli Twój pracodawca wymaga od Ciebie pracy po godzinach, musisz pamiętać, że za nadgodzin nadliczbowe należy Ci się dodatkowe wynagrodzenie za pracę albo dzień wolny od pracy.

Pracownik, który pracuje więcej niż obowiązujący go czas pracy (przeważnie jest to 40 godzin w tygodniu albo 168 w miesiącu), ma prawo otrzymać dodatkowe wynagrodzenie za pracę lub dodatkowy (poza urlopem) dzień wolny od pracy.

Dodatek za pracę w godzinach nadliczbowych to 50 lub 100 % (jeżeli praca wypada w nocy lub w niedziele i święta) stawki normalnego wynagrodzenia za godzinę pracy.

Jak obliczyć stawkę godzinową normalnego wynagrodzenia za pracę ?

Normalne wynagrodzenie za pracę to takie, które pracownikowi wypłaca się stale i systematycznie w zwykłych terminach i warunkach wypłat.

Do normalnego wynagrodzenia za pracę zalicza się:

  • dodatek za staż pracy
  • dodatek funkcyjny
  • dodatek za pracę w warunkach szkodliwych dla zdrowia
  • oraz inne dodatki, które wchodzą w skład miesięcznego wynagrodzenia za pracę
  • nie zalicza się się premii oraz nagród

Pracownik, który otrzymuje wynagrodzenie za pracę w wysokości np 1500 zł miesięcznie – za godzinę otrzymuję ok. 8,93 zł. Oblicza się w następujący sposób : 1500 zł dzielimy przez średnią miesięczną liczbę godzin pracy, czyli 168.

Dodatkiem za prace w godzinach nadliczbowych będzie właśnie ta kwota lub jej połowa.

Jeżeli pracownik zatrudniony jest w systemie akordowym, prowizyjnym i zadaniowym – wartość pracy w godzinach nadliczbowych obliczana jest trochę inaczej.

Trzeba zsumować wynagrodzenie za pracę z trzech miesięcy, które poprzedzały ten miesiąc, w którym wystąpiły godziny nadliczbowe i podzielić przez liczbę przepracowanych godzin, a następnie pomnożyć prze 60 %.

Połowa tej kwoty będzie dodatkiem za jedną godzinę nadliczbową.

A co z nienormowanym czasem pracy ?

Nienormowany czas pracy (według PIP), to czas pracy w którym to pracownik decyduje kiedy przychodzi i opuszcza miejsce pracy. Ale jego tygodniowy bilans czasu pracy musi dać liczbę godzin, która obowiązuje w kodeksie pracy, czyli 40 . Przeważnie w takim czasie pracy zatrudnieni są pracownicy na kierowniczych stanowiskach.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s