Gdy pracodawca proponuje Ci zwolnienie za porozumieniem stron


Zwolnienie za porozumieniem stron

Zwolnienie za porozumieniem stron polega na zgodnym oświadczeniu pracodawcy i pracownika w rozwiązaniu umowy o pracę.

Dla pracownika często lepiej jest odrzucić propozycje pracodawcy rozwiązania umowy o pracę za porozumieniem stron, a przyjąć zwolnienie. (nawet dyscyplinarne).

Dlatego że:

Pracownik pod presją zwolnienia zgadza się na rozwiązanie umowy o pracę za porozumieniem stron, ale wtedy może mieć problemy z walka przed sądem pracy o odszkodowanie lub powrót do pracy

Sądy w takich przypadkach często przyjmują założenie, że pracownik, gdy decydował się przyjąć zwolnienie za porozumieniem stron, zdawał sobie sprawę jakie konsekwencje poniesie, rozstając się tak ze swoim pracodawcą . Więc jeżeli Twój pracodawca proponuje Ci taką formę rozwiązania stosunku pracy, zastanów się nad jego podpisaniem.

Innym minusem rozwiązania umowy o pracę za porozumieniem stron, jest brak prawa do zasiłku dla bezrobotnych (tzw. karencja w wypłacie zasiłku dla bezrobotnych).

Oczywiście zdarza się, że porozumienie przewiduje korzystne zapisy dla pracownika. Ale przeważnie pracodawca stosuje taki rodzaj rozwiązania umowy o pracę z pracownikiem, gdy nie ma wystarczających podstaw takiego zwolnienia.

Miłego dnia 😉

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s