Ekwiwalent za urlop wypoczynkowy


Ekwiwalent za niewykorzystany urlop wypoczynkowy

Przepisy prawa pracy nakazują by pracownik urlop wypoczynkowy odbierał w “naturze”. Gdyby pracodawca wypłacił mu pieniądze w zamian za to że nie pójdzie na urlop wypoczynkowy może zapłacić karę.

Pracodawca wypłaca ekwiwalent za urlop wypoczynkowy, tylko wtedy kiedy pracownik nie zdąży wziąć całego urlop wypoczynkowy lub jego części, a powodem będzie rozwiązanie lub wygaśnięcie stosunku pracy. Inspekcja pracy, uznała by to za ciężkie naruszenie prawa pracy . Nie ma na to też wpływu czy pracodawca zwolnił go za wypowiedzeniem czy dyscyplinarnie, ekwiwalent za urlop wypoczynkowy musi być wypłacony.

Jeżeli w takim wypadku pracodawca nie wypłaci ekwiwalentu za urlop wypoczynkowy, pracownik może wówczas odwołać się do sądu pracy, ale musi być spełniony jeden warunek :

  • urlop wypoczynkowy nie uległ przedawnieniu ..

Pracownik składa w sądzie pracy pozew przeciwko pracodawcy o wypłatę ekwiwalentu za niewykorzystany urlop wypoczynkowy. Pozew jest bezpłatny.

Jeżeli po zakończeniu jednej umowy na czas określony, pracodawca podpisuje z pracownikiem kolejną, nie musi wypłacać wtedy ekwiwalentu za niewykorzystany urlop, mogą umówić się między sobą, że urlop zostaje przesunięty na później…

Miłego dnia 🙂

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s