Co pracodawca powinien wpisać do ewidencji czasu pracy?


Ewidencja czasu pracy

Pracodawca ma obowiązek założyć, każdemu pracownikowi odrębnie, kartę ewidencji czasu pracy i prowadzić taką ewidencje w zakresie, który obejmuję:

  • pracę , która pracownik wykonuje w poszczególnych dobach roboczych, w tym pracę w niedziele i święta, pracę w porze nocnej, pracę w godzinach nadliczbowych oraz w dni wolne od pracy wynikające z rozkładu czasu pracy w 5-dniowym tygodniu pracy,
  • dyżury pracownika
  • urlopy pracownika
  • zwolnienia od pracy oraz inne usprawiedliwione i nieusprawiedliwione nieobecności pracownika
  • jeżeli chodzi o pracownika młodocianego, to pracodawca uwzględnia w ewidencji jego czasu pracy, także jego czas pracy przy pracach, które są wzbronione pracownikom młodocianym, a są to pracę, które są dozwolone w celu odbycia przez niego przygotowania zawodowego.

Pracodawca ewidencje czasu pracy powinien prowadzić w formie imiennej karty. Ewidencja może być prowadzona w dowolnej formie, ponieważ nie jest jasno określone, jak powinna taka karta wyglądać, jest tylko jeden warunek – karta musi zawierać wszystkie niezbędne wymagane informacje.

Pracodawca ustala wzór karty, który uzależniony jest od potrzeb, które wynikają m.in. ze stosowanych u danego pracodawcy systemów i rozkładów czasu pracy.

Pracodawca może także prowadzić kartę w formie elektronicznej, a osoba uprawniona do kontroli, będzie miała możliwość uzyskania jej wydruku.

W karcie czasu pracy powinny znajdować się informacje o liczbie godzin, które pracownik przepracował w każdym dniu, nie musi być podana godzina przyjścia i wyjścia z pracy. Pracodawca ma obowiązek prowadzić taka ewidencje na bieżąco przez cały okres zatrudnienia pracownika bez względu na jego wymiar czasu pracy .

Pełną ewidencje czasu pracy (normalne godziny pracy, praca w godzinach nadliczbowych, praca w porze nocnej, praca w niedziele i święta ), pracodawca prowadzi bez względu na stosowany u niego system wynagradzania pracowników, a wiec także dla pracowników, którzy otrzymuje prowizyjne wynagrodzenie za pracę.

Jeżeli pracodawca prowadzi ewidencje czasu pracy w innej formie niż karta czasu pracy, to nie jest on zwolniony od obowiązku prowadzenia takiej karty. ma jednak prawo zrezygnować z innych prowadzonych ewidencji, ponieważ karta zawiera niezbędne informacje, które dotyczą czasu przepracowanego przez pracownika.

Ewidencja czasu pracy – to zmora niejednego kadrowca. Jej prowadzenie jest czasochłonne i nie ma możliwości pozbycia się tego obowiązku. A do tego jest to jeden z dokumentów najczęściej i najbardziej skrupulatnie kontrolowanych przez inspektorów pracy….

Kliknij i sprawdź»

Miłego dnia 😉

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.