Przejście zakładu pracy lub jego części na nowego pracodawcę..Jeżeli zakład pracy lub jego lub jego część przechodzi na innego pracodawcę, to ten ostatni staje się z mocy prawa stroną w dotychczasowych stosunkach pracy (art. 231 § 1). Przepis ten reguluje sytuacje prawna pracowników, którzy są zatrudnieni w zakładzie pracy, który przeszedł na innego pracodawcę w całości lub części.

W przepisie tym określono też sytuacje podmiotu , który po przejęciu zakładu pracy lub jego części stał się pracodawcą wszystkich pracowników zatrudnionych w tych jednostkach. Stosunki pracy z pracownikami, którzy są zatrudnieni w zakładzie pracy lub jego części z chwilą przejęcia zakładu trwają nadal, różnicą jest tylko to, że na miejsce dotychczasowego pracodawcy występuje jako strona nowy podmiot.

Nowy pracodawca nabywa na zasadzie następstwa prawnego wszystkie prawa, które wynikają ze stosunków pracy nawiązanych z poprzednim pracodawcą, a także ma te same obowiązki, które ciążyły na poprzednim pracodawcy. Nowy pracodawca związany jest ze wszystkimi warunkami należącymi do treści stosunków pracy w chwili przejścia zakładu pracy na nowego pracodawcę a więc wynikające także z porozumień normatywnych, w szczególności z układu zbiorowego pracy.

W myśl art. 2418 Kodeksu pracy, do pracowników zakładów pracy przejętych na zasadzie art. 231 , stosują się w okresie jednego roku postanowienia układu, którym byli objęci przed przejściem ich zakładu pracy lub jego części na nowego pracodawcę.

Pracodawca może zastosować warunki korzystniejsze, jednak niedopuszczalne jest w tym czasie porozumienie stron lub wypowiedzenie, które pogorszą warunki umów o pracę..

Art. 231 Kodeksu pracy to przepis bezwzględnie obowiązujący. Nawiązanie stosunku pracy z nowym pracodawcą na poprzednich warunkach następuje nawet wtedy, gdy pracodawca przekazujący zakład pracy, umówił się z nowym inaczej. Zmiana pracodawcy następuje automatycznie w wyniku przejęcia zakładu pracy przez innego pracodawcę niezależnie od tego, czy pracodawca przekazujący z pracodawcą przejmującym pracowników podjęli taką decyzję w sprawie przekazania pracowników.

Pracownicy nie mogą się temu skutecznie sprzeciwić. Mogą jednak zawrzeć indywidualne porozumienie, które zmieni treść stosunku prawnego, który powstał w wyniku przejścia zakładu pracy na innego pracodawcę.

Za przejście zakładu pracy na innego pracodawcę rozumiemy każdą czynność prawną lub zdarzenie, którego następstwem będzie objęcie zakładu pracy przez innego pracodawcę w wyniku sprzedaży, dzierżawy, przekształcenia zakładu w spółkę lub spółdzielnie, spadku po osobie fizycznej, która była poprzednim pracodawcą, fuzji z innym przedsiębiorstwem …

Reklamy

Jedna myśl na temat “Przejście zakładu pracy lub jego części na nowego pracodawcę..

  1. Bardzo pomocny blog i wpis. Pracodawca żony sprzedaje właśnie sklep, w którym ona pracuje, dużej sieci sklepów. Do tej pory nie mieliśmy pojęcia jak to działa z punktu widzenia pracownika.

    Pozdrawiam

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s