Prawa pracownika po zmianie umowy o pracę przez pracodawcę


Zmiana umowy o pracę przez pracodawcę

Pracodawcy na wskutek obecnego kryzysu zamiast zwalniać pracowników, proponują przejście na pół etatu lub inną formę zatrudnienia (działalność gospodarcza, umowa zlecenia). Zmiany te powodują, że inaczej jest rozliczany wymiar urlopu wypoczynkowego, ale nie mają wpływu na staż pracy pracownika.

Pracowniki, który pracuje w niepełnym wymiarze czasu pracy ma takie same uprawnienia jak pracownik zatrudniony na pełny etat. Chroniony jest kodeksem pracy.

Urlop wypoczynkowy

Pracownik niepełnoetatowy ma jednak inaczej rozliczany urlop wypoczynkowy.

Podstawowy wymiar urlopu wypoczynkowego wynosi:

  • 20 dni – przy stażu pracy krótszym niż 10 lat
  • 26 dni – przy stażu pracy powyżej 10 lat

Pracownik zatrudniony w niepełnym wymiarze czasu pracy ma prawo do części wymiaru urlopu. proporcjonalnie do zatrudnienia. Gdy pracuje na 1/2 etatu, to ma prawo do urlopu w wymiarze 1/2 z 20 albo 26 dni. Praktyka wykazuje, że ilość tych dni może być większa, zależy to od sposobu organizacji pracy.

Tak więc pracownik zatrudniony na 1/2 etatu lub 3/4 etatu (przy stażu pracy powyżej 10 lat) ma prawo do urlopu w wymiarze :

  • praca na 1/2 etatu – 1/2 x 26 dni = 13 dni
  • praca na 3/4 etatu – 3/4 x 26 = 19,5 czyli 20 dni, bo na podstawie art. 154&2 kp., pracownikowi pracującemu w niepełnym wymiarze czasu pracy zaokrągla się niepełny dzień urlopu wypoczynkowego w gorę do pełnego dnia.

Jest to wymiar urlopu wypoczynkowego pracownika niepełnoetatowego, który pracuje przez 8 godzin kilka razy w tygodniu.

Jeżeli jednak pracownik zatrudniony w niepełnym wymiarze czasu pracy, pracuje codziennie przez cały tydzień po 4 godziny – to ma prawo do urlopu wypoczynkowego jak pracownik na pełnym etacie, czyli 20 lub 26 dni.

Staż pracy

Jeżeli pracownik pracuje w niepełnym wymiarze czasu pracy, to nie ma to wpływu na jego staż pracy. Przepracowany 1 rok liczy się tak samo jak w pracy na pełnym etacie.

Pracownik, który przejdzie na umowę zlecenia lub umowę o dzieło lub działalność gospodarczą, to zawiera umowę cywilno-prawną.

W takim wypadku nie ma on uprawnień pracowniczych ( prawo do urlopu wypoczynkowego, chyba, ze zawarto to w umowie), ponieważ nie są tu stosowane przepisy kodeksu pracy, lecz kodeksu cywilnego. Jednak taka praca liczy się do ogólnego stażu pracy.

Miłego dnia 😉

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s