Czas wolny za godziny nadliczbowe


Wolne za pracę w godzinach nadliczbowych

Pracodawca może udzielić pracownikowi czasu wolnego w zamian za przepracowane przez niego godziny nadliczbowe.

Czas wolny udzielany jest na wniosek złożony przez pracownika lub z samej inicjatywy pracodawcy.

We wniosku pracownik może prosić o czas wolny za wszystkie przepracowane przez niego nadgodziny lub tylko ich część, a pracodawca nie jest zobowiązany uwzględnić taki wniosek. W Kodeksie Pracy nie jest jasno powiedziane , kiedy czas wolny od pracy ma być udzielany. Pracownik we wniosku sam podaje najbardziej odpowiadający mu termin , a pracodawca w uzgodnieniu z pracownikiem podejmie decyzje o udzieleniu czasu wolnego.

Na wniosek pracownika udziela się czasu wolnego w takim samym wymiarze co liczba przepracowanych godzin nadliczbowych, a pracodawca nie ma obowiązku zgodzić się na taki wniosek.

Pracodawca może także z własnej inicjatywy w zamian za przepracowane przez pracownika godziny nadliczbowe udzielić mu czasu wolnego.

Pracodawca udziela wtedy czasu wolnego najpóźniej do końca okresu rozliczeniowego. Wymiar czasu wolnego jest wtedy o połowę wyższy niż liczba przepracowanych godzin nadliczbowych. Wynagrodzenie nie może być z tego powodu obniżone i wypłacane jest pracownikowi tak jak za pełny miesięczny wymiar czasu pracy. Nie jest jednak precyzyjnie określone czy wynagrodzenie wypłaca się za miesiąc w którym pracownik pracował w godzinach nadliczbowych, czy za miesiąc w którym wykorzystał czas wolny za przepracowane godziny nadliczbowe.

Wykorzystanie czasu wolnego powoduje, że pracownik traci prawo do dodatku za godziny nadliczbowe. A więc otrzymuje on normalne wynagrodzenie wynikające ze stawki zaszeregowania.

Podstawa prawna: art 151 2 k.p

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s