Przymusowy urlop wypoczynkowyWedług Kodeksu pracy pracodawca ma przymus udzielenia pracownikowi zaległego urlopu. A więc pracodawca nie może odmówić, jeżeli pracownik złoży wniosek o urlop wypoczynkowy. Ale decyzja o przyznaniu urlopu, zawsze zależy od pracodawcy, ponieważ nieobecność pracownika, nie może zakłócić pracy w zakładzie.

Terminowe udzielanie zaległych urlopów leży w interesie pracodawcy, ponieważ gdyby Inspekcja pracy przeprowadziła kontrolę w firmiei stwierdziła, że pracownicy mają niewykorzystane zaległe urlopy, to mogłaby ukarać pracodawcę grzywną w wysokości nawet do 30 tysięcy złotych.

Termin urlopu pracodawca uzgadnia z pracownikiem. Jednak pracodawca może nakazać pracownikowi , by ten wziął zaległy urlop . Nakazując pracownikowi, aby ten wykorzystał zaległy urlop, pracodawca broni się przed płaceniem wysokich kar.

Pracodawca może także wysłać pracownika na przymusowy urlop wypoczynkowy w sytuacji, gdy zwalnia go za wypowiedzeniem, a pracownik ma do wykorzystania wolne dni.


Advertisements

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Log Out / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Log Out / Zmień )

Facebook photo

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Log Out / Zmień )

Google+ photo

Komentujesz korzystając z konta Google+. Log Out / Zmień )

Connecting to %s