Czas na odpoczynek pracownika


Czas na odpoczynek pracownika

Kodeks pracy przewidział czas na odpoczynek pracownika. Długość odpoczynku zależy od tego, w jakim systemie czasu pracy jesteśmy zatrudnieni.

I tak:

Jeżeli pracownik pracuje przez 8 godzin dziennie : to musi mieć zapewnione co najmniej 11 godzin nieprzerwanego odpoczynku na dobę. Gdy pracodawca będzie chciał zlecić pracownikowi dodatkowo prace w godzinach nadliczbowych, albo dyżur w domu pod telefonem, to nie może to trwać dłużej niż 5 godzin, gdyż maksymalny czas pracy to 13 godzin na dobę.

Jeżeli pracodawca nie zapewnia Ci 11-godzinnego odpoczynku na dobę, to narusza przepisy o czasie pracy. Jest to poważne wykroczenie przeciwko prawom pracownika.

Jeżeli pracownik pracuje w innym systemie, np 12-godzinnym : to przysługuje mu dłuższy czas na odpoczynek . Po 12 godzinnym dyżurze, pracownik może otrzymać cały dzień wolny.

Jeżeli pracownik zatrudniony jest na stanowisku kierowniczym i zarządza w imieniu swojego pracodawcy działem przedsiębiorstwa, to pracodawca może przerwać lub skrócić jego odpoczynek, bez względu na system jego czasu pracy.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s