Zasiłek chorobowy po utracie pracy


Zasiłek chorobowy

Pracownik, który stracił pracę, ma prawo otrzymywać od pracodawcy zasiłek chorobowy. Istnieją w prawie pracy takie zapisy, które pozwalają na uzyskanie przez pracownika wynagrodzenia za czas choroby nawet 3 miesiące po rozwiązaniu stosunku pracy.

Dzieje się tak wtedy:

Kiedy pracownik zachoruje w czasie 14 dni, od momentu rozwiązania stosunku pracy z pracodawcą, a choroba trwa dłużej niż 30 dni.

W podobnej sytuacji są pracownicy, którzy zachorują na chorobę zakaźną , w takim przypadku lekarz musi stwierdzić, że choroba ta rozwijała się 30 dni i wtedy , nawet jak pracownik zachoruje 3 miesiące po ustaniu stosunku pracy może liczyć na zasiłek chorobowy.

Są jednak sytuacje kiedy pracownik w żadnym przypadku nie otrzyma pieniędzy ani z ZUS, ani od pracodawcy…

I tak:

Zasiłek chorobowy nie przysługuje osobom:

  • z ustalonym prawem do reny lub emerytury z tytułu niezdolności do pracy (nie obowiązuje osób z prawem do renty wyrównawczej, socjalnej)
  • jeżeli ma prawo do zasiłku dla bezrobotnych zasiłku przedemerytalnego lub świadczenia przedemerytalnego
  • nie nabyła prawa do zasiłku chorobowego w czasie trwania ubezpieczenia z powodu nieprzepracowania wymaganego okresu (w przypadku pracowników 30 dni)

Do zasiłku chorobowego nie ma prawa także osoba, która po ustaniu stosunku pracy, kontynuowała lub podjęła działalność zarobkową na której podstawie była objęta ubezpieczeniem chorobowym, a także gdy podjęta działalność mimo, że nie stanowi tytułu do objęcia ubezpieczeniem chorobowym, zapewnia prawo do świadczeń za okres niezdolności do pracy z powodu choroby.

Zasiłek chorobowy nie należy się także osobie, która jest niezdolna do pracy i nie ma prawa do ubezpieczenia chorobowego, a ubezpieczenie ustało po wyczerpaniu prawa do zasiłku.

Miłego dnia 😉

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.