Praca na dyżurze oraz płatna przerwa w pracy


Praca na dyżurze

Pracownik podczas dyżuru może przebywać w domu pod telefonem. Jednak w tym czasie pozostaje w gotowości do pracy. Gdy otrzyma telefon od swojego pracodawcy, stawia się ja najszybciej w zakładzie pracy.Od momentu pojawienia się w zakładzie, jego praca zostanie wliczona do czasu pracy.

Pracownikowi należy się wynagrodzenie za pracę np. według jego stawki godzinowej. Jeżeli pracownik podczas swojego dyżuru nie otrzyma sygnału od pracodawcy, że ma się stawić w zakładzie pracy, to taki dyżur nie zostaje wliczony do czasu pracy. Gdy podczas dyżuru pracownik nie wykonywał pracy, to pracodawca nie może naruszyć jego prawa do odpoczynku.

A więc dyżur łącznie z czasem pracy nie może przekraczać 13 godzin na dobę. Pracodawca nie może wymagać od pracownika, aby ten cały czas miał włączona służbową komórkę i nie powinien do niego dzwonić np. w nocy. Takie postępowanie pracodawcy narusza prawo do dobowego odpoczynku pracownika.

Płatna przerwa w pracy

Na podstawie art 135-140 Kodeksu pracy, każdy pracownik, którego dobowy wymiar czasu pracy wynosi co najmniej 6 godzin ma prawo do jednej przerwy.

Przerwa powinna trwać 15 minut i być wliczona do czasu pracy, czyli płatna. Przerwa przysługuje pracownikowi bez względu na to czy zatrudniony jest na pełny etat, czy część. Jeżeli jednak w danym dniu pracuje krócej niż 6 godzin , przerwa się mu nie należy.

Niektórym pracownikom należy się przerwa dodatkowa. Np. osoba, która pracuje przed monitorem ekranowym ma prawo do 5-minutowej przerwy po każdej godzinie pracy.

Miłego dnia 😉

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s