W jaki sposób powinno być ustalone wynagrodzenie za pracę?


Wynagrodzenie za pracę

Zgodnie z art. 78 § 1 Kodeksu pracy wynagrodzenie jakie wypłaca się pracownikowi, ustala się tak, aby odpowiadało rodzajowi pracy jaka wykonuje oraz kwalifikacjom jakie są wymagane przy jej wykonywaniu. Powinno także uwzględniać ilość i jakość świadczonej pracy..

Pracodawca określa wynagrodzenie za pracę, ustala w układzie zbiorowym pracy wysokość oraz zasady przyznawania pracownikowi stawek wynagrodzenia za pracę określonego rodzaju lub na określonym stanowisku. Określa także wysokość oraz zasady przyznawania dodatkowych składników wynagrodzenia za pracę.

Jeżeli pracodawca zatrudnia co najmniej 20 pracowników i nie obejmuje ich zakładowy lub ponad zakładowy układ zbiorowy pracy, warunki wynagradzania za pracę, powinny być ustalone w regulaminie wynagradzania, gdy natomiast zatrudnia mniej niż 20 pracowników, warunki wynagrodzenia ustala pracownikowi w umowie o pracę.

Umowa o pracę  powinna szczególnie określać wynagrodzenie, które odpowiada rodzajowi wykonywanej pracy.

We wzorze umowy o pracę, która zamieszczona jest jako załącznik nr 2 do rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 28 maja 1996 r. w sprawie zakresu prowadzenia przez pracodawców dokumentacji w sprawach związanych ze stosunkiem pracy oraz sposobu prowadzenia akt osobowych (DzU nr 62, poz. 286 ze zm.) jest wyznaczone miejsce do wpisania ustalonego przez strony stosunku pracy wynagrodzenia za pracę w postaci składników tego wynagrodzenia, ich wysokości oraz podstawy prawnej ich ustalenia.

Pracodawca tworząc układ zbiorowy pracy, lub regulamin wynagradzania, zgodnie z kodeksem pracy, może wybrać spośród różnych form wynagradzania pracownika i ustalić jakie składniki obligatoryjne czy fakultatywne przysługiwać mu będą z tytułu wykonywanej przez niego pracy.

Miłego dnia 😉

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s