Przywileje pracownic w ciąży lub karmiących piersią


Pracownica w ciąży lub karmiącą piersią

Pracownice w ciąży lub karmiące piersią są pod szczególną ochroną. Obowiązkiem pracodawcy jest zapewnienie im takich warunków pracy, aby to było bezpieczne dla ich zdrowia i zdrowia ich dziecka.

W myśl Kodeksu pracy, pracodawca jeżeli tylko się dowie, że jego pracownica jest w ciąży, ma obowiązek przenieść ją na takie stanowisko pracy, które nie będzie od niej wymagało dużego wysiłku fizycznego.

Lżejsza praca zagwarantowana jest aż pracownica skończy karmić piersią.

Zmiana stanowiska pracy powinna być automatyczna, pracownica w momencie gdy przedstawi pracodawcy zaświadczenie od lekarza, że jest w ciąży, powinna otrzymać stanowisko pracy niezagrażające jej i dziecka zdrowiu.

Bardzo ważne jest, aby w takie zaświadczenie zawierało orzeczenie o przeciwwskazaniu do wykonywania dotychczasowej pracy.

Jeżeli na nowym miejscu pracy inni pracownicy dostają mniejsze wynagrodzenie za pracę, przeniesiona pracownica będzie otrzymywać pensje w dotychczasowej wysokości.

Jeżeli pracodawca nie ma możliwości przeniesienia ciężarnej pracownicy na lżejsze stanowisko pracy, powinien on zwolnić pracownice z obowiązku świadczenia pracy i nadal wypłacać jej dotychczasowa pensje.

Pracownica w ciąży nie może także pracować w nocy, w godzinach nadliczbowych  (nawet gdyby wyraziła na to zgodę). Bez zgody pracownicy, pracodawca nie może delegować jej poza stałe miejsce pracy.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s