Powrót do pracy po urlopie macierzyńskim


Urlop macierzyński

Młoda mama , która przebywa na urlopie macierzyńskim podlega bezwarunkowej ochronie, chyba, że akurat kończy się jej umowa na czas określony, można ją zwolnić z powodów dyscyplinarnych lub pracodawca ogłasza likwidację czy upadłość firmy.

Rodzic, po powrocie z urlopu macierzyńskiego do pracy – otrzymuje swoje dotychczasowe stanowisko, w sytuacji, gdy jest to niemożliwe, pracodawca musi zapewnić mu stanowisko pracy, które jest równorzędne lub odpowiada kwalifikacjom pracownika, za wynagrodzenie , które otrzymywałby, gdyby z urlopu nie korzystał.

Należy pamiętać, że ochrona przed zwolnieniem kończy się w momencie powrotu do pracy, a szczególnie, gdy umowa jest na cały etat. Pracownik, który zatrudniony jest na umowę terminową, może zostać zwolniony z pracy, bez podania przyczyny (dochodzenie swoich roszczeń w tym przypadku będzie praktycznie niemożliwe).

Pracownikowi, który zatrudniony jest na umowę o pracę na czas nieokreślony, pracodawca musi podać przyczynę wypowiedzenia. Gdy pracownik uzna, że przyczyną wypowiedzenia umowy faktycznie było dziecko i uprawnienia, które mogą być dla pracodawcy niewygodne, to ma prawo podać go do sądu .

Musi to zrobić w ciągu 7 dni od daty otrzymania wypowiedzenia. Pracownik ma prawo domagać się przywrócenia do pracy lub odszkodowania. Pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę ze względu na posiadanie dziecka. Jest to przejaw dyskryminacji, np. ze względu na płeć.

Warto więc wziąć pod uwagę powrót do pracy, ale w niepełnym wymiarze czasu pracy (3/4 – 1/2 etatu). Podobnie mogą postąpić osoby, które przyjęły na wychowanie dzieci, by je przysposobić lub jako rodzina zastępcza.

Przywileje młodej mamy

Jeśli młoda mama karmi dziecko piersią, to m a prawo do dwóch półgodzinnych przerw, które wlicza się do jej czasu pracy, a gdy urodziła bliźniaki, to nawet do 45 minut dwa razy dziennie. Przerwy mogą zostać udzielone łącznie, wystarczy złożyć odpowiedni wniosek.

Do 4 roku życia dziecka rodzic nie może byc zatrudniany w godzinach nadliczbowych , w porze nocnej, w przerywanym systemie czasu pracy oraz delegować poza stałe miejsce pracy (można to zrobić, gdy sam pracownik wyrazi na to zgodę).

Pracownik ma też rocznie prawo do dwóch dni dodatkowego urlopu, do momentu, gdy dziecko ukończy 14 lat.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s