Praca na urlopie wychowawczym


Urlop wychowawczy

Pracownik ma prawo do urlopu wychowawczego w wymiarze 3 lat (nie dłużej jednak niż do momentu ukończenia przez dziecko 4 lat), gdy jego staż pracy wynosi co najmniej sześć miesięcy (wlicza się to pracę u wszystkich pracodawców bez względu na przerwę w zatrudnieniu, okresy się sumują, dochodzi do tego nawet czas, w którym pobierało się zasiłek dla bezrobotnych oraz okresy pracy nakładczej (tutaj warunkiem jest otrzymywane wynagrodzenie w wysokości co najmniej 50 % obowiązującej wtedy pensji).

Rodzicowi dziecka niepełnosprawnego lub wymagającego stałego współdziałania w leczeniu oraz osobistej opieki rodzica – przysługuje taki sam urlop wychowawczy (przez trzy lata) do ukończenia przez dziecko 18 lat. Czyli łącznie 6 lat.

Dwójka rodziców, może przebywać na urlopie wychowawczym w tym samy czasie do 3 miesięcy.

Może on zostać wykorzystany najwyżej w czterech częściach i udzielany jest na wniosek pracownika (nauczyciel musi zgłosić go miesiąc wcześniej).

Wychowawczy wliczany jest do okresu zatrudnienia, od którego zależą uprawnienia pracownicze, ale nie jest wliczany do okresu zatrudnienia, od którego zależy nabycie uprawnień (np. nauczyciela dyplomowanego).

Pracownik podczas urlopu podlega ubezpieczeniu rentowemu i emerytalnemu oraz zdrowotnemu.

Pracownik ma prawo do rezygnacji z urlopu wychowawczego, musi w tej sprawie złożyć u swojego pracodawcy wniosek. Trzeba to zrobić najpóźniej 30 dni przed planowanym powrotem do pracy. Ale trzeba pamiętać, ze pracodawca nie musi się na to zgodzić.

Praca na urlopie wychowawczym

Pracownik, który przebywa na urlopie wychowawczym, ma prawo podjąć pracę u dowolnego pracodawcy (oczywiście w niepełnym wymiarze). Może też prowadzić działalność gospodarczą (także się uczyć) – tutaj warunkiem jest to, że nie wyłącza to możliwości sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem.

Gdyby doszło do tego, że będzie to powodowało kłopoty z osobistą opieką nad dzieckiem i pracodawca się o tym dowie, to pracownik może zostać odwołany z urlopu nie później niż w ciągu 30 dni od dnia, w którym otrzyma taka wiadomość. Pracownik nie musi stawiać się w pracy wcześniej jak po trzech dniach od wezwania.

Miłego dnia 😉

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s