Komu przysługuje urlop na żądanie


Pracodawca na żądanie pracownika, ma obowiązek udzielić mu, w terminie przez niego wskazanym, nie więcej, niż cztery dni urlopu – tzw. urlop na żądanie.

Urlop na żądanie, nie zwiększa wymiaru urlopu wypoczynkowego , ponieważ jest to urlop, który mieści się w ramach urlopu wypoczynkowego .

Obowiązkiem pracodawcy jest udzielenie pracownikowi urlopu wypoczynkowego – w tym roku kalendarzowym, w którym uzyskał do niego prawo. Urlop wypoczynkowy, który udzielony jest pracownikowi w terminie późniejszym, niż rok kalendarzowy, w którym pracownik nabył do niego prawo, jest urlopem zaległym.

Inaczej wygląda to w przypadku urlopu na żądanie. Pracownik uprawniony jest do tego urlopu na dany rok kalendarzowy. W razie, gdy go nie wykorzysta, to przechodzi on na rok następny.

Jeżeli zaistnieje sytuacja, że pracownik  w danym roku kalendarzowym nie wykorzystał przysługujących mu dni urlopu na żądanie, to dni te przechodzą na rok następny, ale już jako dni normalnego urlopu wypoczynkowego .

Podstawa prawna : art. 1672, art. 1673 i art. 168 ustawy z 26 czerwca 1974 r. –  Kodeks pracy ( DzU  z 1998 r. nr 21, poz. 94 ze zm. )

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.