Urlop macierzyński dla ojca


Przepisy Kodeksu pracy, przewidują pewne przypadki, kiedy ojciec, pracownik, który wychowuje dziecko, może skorzystać z urlopu macierzyńskiego .

Np. w sytuacji, gdy matka dziecka, zrezygnuje z części urlopu macierzyńskiego, to wówczas ojciec dziecka, może mieć prawo do tej części urlopu.

Albo w sytuacji, kiedy w czasie tego urlopu, matka wymagać będzie opieki medycznej (szpitalnej) i nie będzie mogła w związku z tym, sprawować osobistej opieki nad dzieckiem. To wówczas, ojciec dziecka, też będzie mógł skorzystać z części urlopu macierzyńskiego.

Niezwykle ważne jest, że ojciec (pracownik) ma prawo do urlopu macierzyńskiego, jeśli takie prawo ma matka dziecka. Znaczy to, że jeżeli matka dziecka nie pracuje, no to wówczas ojciec, też nie może występować o taki urlop.

Podstawa prawna : art. 180 & 5,& 61 – 63, & 7 , art. 1821, 1822, 183 Kodeksu pracy ; ustawa z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (DzU z 2005 r. nr 31, poz. 267 ze zm.)

Advertisements

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Log Out / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Log Out / Zmień )

Facebook photo

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Log Out / Zmień )

Google+ photo

Komentujesz korzystając z konta Google+. Log Out / Zmień )

Connecting to %s