Wypłata wynagrodzenia za pracę


Wynagrodzenie za pracę

Pracodawca wypłaca pracownikom wynagrodzenie za pracę w formie pieniężnej. Kodeks pracy przewiduje, że część wynagrodzenia może przybrać inną formę niż pieniężna, jednak tylko wtedy, gdy jest to przewidziane w ustawowych przepisach prawa pracy lub układzie zbiorowym pracy (układ zbiorowy pracy może przewidywać wypłatę wynagrodzenia w naturze np. w formie tzw. deputatów).

Pracownik powinien otrzymać swoje wynagrodzenie do rąk własnych (czyli w kasie). Gdy przewiduje to układ zbiorowy pracy lub pracownik wyraził na to zgodę na piśmie, to wynagrodzenie za pracę można wypłacić w inny sposób (przelew, konto bankowe).

Pracodawca powinien wypłacać wynagrodzenie za pracę co najmniej raz w miesiącu, w stałym i ustalonym z góry terminie. Jeżeli wypłaca je raz w miesiącu, to powinien to robić z dołu, natychmiast, gdy ustali jego pełną wysokość, nie później jednak niż 10 dnia następnego miesiąca. Istnieją przypadki (np. nauczyciele), gdzie wynagrodzenie za pracę jest płatne z góry.

Gdy dzień wypłaty wynagrodzenia wypada w dniu wolnym od pracy (niedziela, święto), to pracodawca powinien wypłacić wynagrodzenie w dniu poprzedzającym.

Pracodawca ma obowiązek poinformowania pracownika o częstotliwości wypłat wynagrodzenia za pracę w piśmie informującym go o warunkach zatrudnienia.

Jeżeli chodzi o miejsce, termin oraz czas wypłaty wynagrodzenia za pracę, to pracodawca może to określić w regulaminie pracy lub np. układzie zbiorowym pracy.

Pracownik w przypadku, gdy pracodawca nie wypłaci mu w ustalonym terminie wynagrodzenia za pracę lub innego przysługującego mu świadczenia, gdy bezpodstawnie obniża ich wysokość, czyli popełnia wykroczenie ma prawo:

  • wnieść skargę na pracodawce do odpowiedniego inspektoratu pracy,
  • dochodzić swoich roszczeń na drodze sądowej.

Pracodawca ma obowiązek na żądanie pracownika, udostępnić mu do wglądu dokumenty, na podstawie których obliczył mu wynagrodzenie za pracę.

Prawo do roszczenia o wypłatę wynagrodzenia za pracę mija z upływem trzech lat od momentu, kiedy pracodawca miał obowiązek wypłacić pracownikowi wynagrodzenie za pracę oraz inne świadczenia.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s