Zalety umowy zlecenia


Jakie zalety ma umowa zlecenia?

Pracodawca, który zleca pracę na umowę zlecenie, to zleceniodawca, a osoba, która przyjmuję taką pracę, to zleceniobiorca.

Należy pamiętać o tym, że umowa zawarta w ten sposób będzie ważna tylko wtedy, gdy zostanie zawarta na piśmie.

A o to zalety umowy zlecenia..

Po pierwsze jest to umowa, która daje niezależność w wykonywaniu pracy, dzięki takiej umowie możemy sobie dorabiać w kilku różnych firmach, bo daje ona taką możliwość.

Wykonując zlecenie nie musimy się martwić, ze ktoś będzie nas kontrolował, umowa zlecenie jest bowiem umową cywilnoprawną i jest regulowana przez kodeks cywilny, a nie kodeks pracy jak praca na etacie.

Pracując na umowę zlecenie nie jesteśmy podporządkowani pracodawcy. Oczywiście ma on prawo udzielać nam wskazówek, jak mamy wykonać dane zlecenie, ale nie ma prawa nakazać nam wykonania innej pracy od tej przewidzianej w umowie. Nie mamy też obowiązku przestrzegania regulaminu, który obowiązuje w zakładzie pracodawcy, z którym podpisaliśmy zlecenie.

Pracując na umowę zlecenie mamy prawo przyjmować inne zlecenia z różnych zakładów pracy. Nie mamy obowiązku informowania swoich zleceniodawców o tym, gdzie sobie dorabiamy.

Warto jednak (mimo, ze nikt nie nadzoruje naszej pracy) wykonywać zlecenia rzetelnie i w wyznaczonym terminie. Spóźniając się z wykonaniem zlecenia trzeba liczyć się z tym, że pracodawca też później zapłacić nam wynagrodzenie, a co najważniejsze zostaniemy uznani za osobę niegodną zaufania, niesolidną i nie otrzymamy kolejnego zlecenia.

Następna, kolosalną zaletą umowy zlecenia jest to, że możemy pracować w domu. Gdy mamy np. małe dziecko, to dzięki takiej umowie możemy pracować i więcej czasu poświęcić naszemu dziecku.

Nie musimy przy takim typie umowy określać, gdzie to zlecenie zostanie wykonane. Można to zrobić w domu lub w innym miejscu. Mamy prawo samodzielnie organizować pracę i samodzielnie decydować w jakich godzinach będziemy pracować.

W przypadku pracy na umowę o pracę, to pracodawca ma wpływ na ustalenie zarówno miejsca, jak i godzin pracy. I w tym przypadku trzeba się temu podporządkować.

Gdy pracodawca, który zleca nam pracę, nakaże by przychodzić do pracy codziennie w ściśle wyznaczonych godzinach, to nie musimy się na godzić. W jego zakładzie pracy można wykonywać zlecenie częściowo. Praca wykonywana w sposób jaki nakazuje pracodawca musi być być podparta umową o pracę, a nie umową zlecenie.

Następnym plusem umowy zlecenia jest to, że przy pracy może nam ktoś pomóc. Jeżeli z jakiś przyczyn nie możemy wykonać powierzonej nam pracy osobiście, to mamy prawo przekazać jej wykonanie innej osobie.

Trzeba jednak pamiętać o niezwłocznym poinformowaniu pracodawcy o tym, podać nazwisko i adres osoby, która wykona za nas pracę.

Ubezpieczenie na umowie zlecenie

Pracodawca musi Cię ubezpieczyć, jeżeli zleca Ci pracę na umowę zlecenie. Zgłasza Cie do ubezpieczenia i zajmuje się rozliczeniem Twoich składek.

Przy pracy, która wykonywana jest wyłącznie na umowę zlecenie, obowiązkowe składki to: emerytalna, rentowa, wypadkowa i zdrowotna. Jeżeli chodzi o składkę chorobową, to jest ona dobrowolna.

Składkę wypadkowa w całości opłaca pracodawca, który jest zleceniodawcą.

Składka emerytalna oraz rentowa jest pokrywana po połowie przez zleceniodawce i zleceniobiorcę.

Składka chorobowa (gdy się na nią zdecydujemy) musi być w całości przez nas pokryta.

Jednak warto zdecydować się na opłacanie składki chorobowej, to zapewni Ci świadczenia chorobowe: zasiłek chorobowy (gdy zachorujesz) i gdy zachoruje twoje dziecko – zasiłek opiekuńczy.

Jeżeli chodzi o wysokość składek, to zależne one są od dochodu uzyskanego ze zleceń. Składka chorobowa, to 2,45 % podstawy wymiaru, czyli wynagrodzenia.

Gdy wykonujemy kilka zleceń równocześnie, to składka emerytalna i rentowa, będzie opłacona z umowy, którą zawarliśmy jako pierwszą, ale można też samemu wybrać z jakiej to ma być umowy opłacone. Od pozostałych umów składka emerytalna i rentowa będzie opłacana dobrowolnie.

Inaczej ma się ma sprawa ze składką zdrowotną, tutaj należy opłaca składki od każdej zawartej przez nas umowy zlecenia.

Jeżeli chodzi o osoby, które studiują lub się uczą, a wykonują prace na zlecenie, to zasady opłacanie składek wyglądają inaczej.

Gdy zleceniobiorca nie ma ukończonych 26 lat, to od jego zlecenia nie muszą być odprowadzone w ogóle składki na ubezpieczenie społeczne ani składka zdrowotna, bo korzysta on z ubezpieczenia zdrowotnego swoich rodziców.

Następna zaleta tego typu umowy to możliwość szybkiej rezygnacji. Można rozstać się ze swoim pracodawcą i jest to możliwe nawet w trybie natychmiastowym. Można ustalić w umowie ze zleceniodawcą termin wypowiedzenia. Zwykle są to krótkie okresy (kilkudniowe).

Warto jednak przed wypowiedzeniem umowę zlecenia wykonać swoją pracę, bo trzeba pamiętać, ze jeżeli praca nie zostanie wykonana, to zleceniodawca ma prawo odmówić zapłaty za nią. Może tez odmówić zapłaty, gdy praca zostanie źle wykonana lub nie będzie ona zgodna z jego wskazówkami.

Na umowę zlecenie może tez pracować dziecko, ale tutaj warunkiem jest ukończone 13 lat.

Gdy dziecko spełnia warunki, to może np. dorabiać sobie podczas wakacji. Dziecko może wykonywać pracę tylko za zgodą rodzica. Zleceniodawca musi mieć jego zgodę na piśmie. Rodzic w imieniu dziecka podpisuje tez umowę.

W takim przypadku warto uważnie przeczytać treść umowy i sprawdzać przede wszystkim czy dokładnie został opisany zakres czynności, jakie będzie wykonywało dziecko, jakie otrzyma wynagrodzenie, a także kiedy zleceniodawca może odmówić wypłaty.

Wynagrodzenie na umowie zlecenie

Jeżeli chodzi o wynagrodzenie za umowę zlecenie to jest one umowne. Termin wypłaty tez można ustalić ze zleceniodawcą.

Wypłata wynagrodzenia może nastąpić:

 • po wykonaniu całego zlecenia,
 • co tydzień,
 • miesięcznie.

W przypadku umowy o pracę, termin wypłaty wynagrodzenia ustalany jest przez samego pracodawcę.

Trzeba też pamiętać, ze jeżeli wykonanie zlecenia wymaga wydatków, to zleceniodawca powinien dać na to zaliczkę. Gdy praca zostanie wykonana to rozlicza się dodatkowe wydatki.

W przypadku, gdy zleceniodawca nie zapłaci wynagrodzenia za wykonane zlecenie, to można domagać się zapłaty na drodze sądowej.

Składa się wtedy pozew nie do sądu pracy, ale do wydziału cywilnego w sądzie rejonowym, który jest właściwy dla adresu zakładu pracy, z którego mamy zlecenie.

Trzeba będzie uregulować tzw. wpis sadowy (sprawy cywilne są płatne).

Umowa zlecenie jakie składki ZUS

http://kodekspracy.blogspot.com/2012/08/umowa-zlecenie-jakie-skadki-zus.html

Miłego dnia 😉

Reklamy

29 myśli na temat “Zalety umowy zlecenia

 1. Pracuję jako kierowca na umowę zlecenie w jednej z kieleckich firm transportowych, właściciele nie chcą słyszeć o innej umowie. Co miesiąc podpisuję taką umowę i to przy odbiorze wynagrodzenia około 20. Nie ma na nich siły zgłoszenie do Inspekcji pracy nic nie da bo zostanę bez pracy, tak robią teraz wszyscy prywaciarze, tylko likwidacja tej formy umowy o pracę może spowodować, że będą zawierać umowy typowe te z kodeksu pracy, a tak na tym cierpi przede wszystkim budżet państwa i zwiększająca się dziura budżetowa.

 2. tzw. śmieciowa, nam nakazują podpisać przy umowie klauzulę, że zrzekamy się dobrowolnego opłacania składek chorobowych, pracują u nas same kobiety, boją się zajścia w ciążę ? a co jeśli któraś z nas zajdzie w ciążę czy mogą zwolnić lub odmówić opłacania tej składki ? prosimy o odpowiedź

 3. dodam jeszcze, że pracujemy w biurze od godziny do godziny pod nadzorem czyli powinna być zawarta z nami umowa o pracę jednak mamy „zleceniówki”,wymagania oczywiście mają adekwatne do pracownika podlegającego umowie o pracę lecz i pensje i umowa są marne

  nie o pensje i chodzi lecz o fakt, iż nie mamy odprowadzanych składek chorobowych, gdyż żadna kobieta nie zaprotestowała, lecz podpisała dokument zrzekając się odprowadzania tych składek – każda z nas zrobiła to bojąc się że nie dostanie tej pracy, a u nas niestety jest spore bezrobocie

  1. Umowa zlecenie to umowa cywilnoprawna, tak więc nie podlega ona pod kodeks pracy i kobieta w razie zajścia w ciąże nie jest chroniona przepisami.

   1. a jak wyglada kwestia wizyt lekarskich?
    czy udajac sie do placowki nfz musze miec ze soba kopie umowy?

    oryginal i tym samym jedyny egzemplarz umowy zatrzymał zleceniodawca – jesli odmowi sporzadzenie kopii jedyna opcja jest leczenie na wlasny koszt, „prywatnie” ?

 4. chodzi o EKUZ? (googlajac nfz karta ubezpieczeniowa” wszystkie linkiz pierwszej strony dotycza europejskiej karty ubezp. zdrowotnego) – nie bylem u lekarza dobre 12-13 lat i kompletnie nie znam aktualnych realiow sluzby zdrowia ;/ a wyglada na to ze musze je szybko poznac bo zaczynam sie sypac.

  1. Trzeba podpisać umowę z wybraną kasą chorych i otrzyma się od nich kartę. Najlepiej iść do przychodni i tam wszy7stkomdokładnie wytłumaczą.

 5. pracuje na zlecenie na lotnisku 200 godz miesiecznie , dostaje grafik co miesiac . Co jakis czas dostaje nowa umowe nei mam zadnych praw do urlopu choroby itd nie naliczaja mi sie lata pracy a racuje dokladnie tak jak inni na umowe dokladnie te same czynnosci wykonujemy. Firma zatrudnia ponad 700 osob . Chcialbym aby te umowy smieciowe byly zlikwidowane gdyz koprzystaja na nich tylko cwaniackie duze firmy ktore stac na oplacenie normalnych pelnych skladek do zus.

 6. Winne jest samo Państwo i cały system, którego ono tak skutecznie broni !!!
  Co z tego, że „cwaniackie duze firmy ktore stac na oplacenie normalnych pelnych skladek do zus ” opłacą składki, skoro i tak do lekarza trzeba iść prywatnie !!!
  Tych mankamentów jest znacznie więcej.

 7. Jakie zalety na umowie zleceniu? człowiek pracujący na takiej umowie nie jet nawet pracownikiem jest śmieciem zleconiobiorcą , a często wykonuje taką samą pracę jak ten na umowie o pracę tyle że niema normalnych świadczeń, zarabia mniej jak ten na umowie, nie ma prawa do urlopu macierzyńskiego czy tacierzyńskiego niema stałej pensji co miesiąc ma tylko tyle ile urobi .A po zakończeniu śmieciowej umowy niema stażu pracy świadectwa pracy czy nawet prawa do zasiłku z UP wiec gdzie te zalety?

   1. Przynajmniej 365 dni z przynajmniej minimalnym wynagrodzeniem i opłacane składki na Fundusz Pracy i ubezpieczenie społeczne.

 8. mam umowe zlecenie jestem matka samotnie wychowujaca . i moje pytanie to czy pracodawca moze go wciagnac w ubezpieczenie

 9. Mam pytanie pracuje w firmie panstwowej na umowe zlecenie ponad 3 lata a w moim kręgu wszyscy pracownicy mają umowe o prace a ja wykonuje te same czynnosci co na umowe o prace i chodze również na 8 godzin pracy.Wiem że niemam przywilejów ale irytuje mnie jedno czy to zgodne z prawem jak pracodawca przydłuża ci co chwile umowe smieciowa wiedząc otym że są wolne etaty i te etaty dostaja inne osoby bo kto jak kto ale to pracodawca decyduje o umowach jakie dostanie dany pracownik czy zwolnieniach i tak dalej co mam zrobić bo jestem sumiennym pracownikiem i wykonuje rzetelnie wszystkie polecenia pracodawcy proszę o pomoc.

 10. Witam
  Mam umowę zlecenie i chciałabym wiedzieć, jakie minimalne wynagrodzenie liczy się później do zasiłku tzn po przepracowaniu 365 dniach. Czy mam rozumieć najniższą krajową? A jeśli wynagrodzenie jest mniejsze to ile czasu muszę pracować aby taki zasiłek otrzymac? Dziekuję.

 11. Ja pracuje w dość dużej firmie, jako kontroler jakości. Mam umowę zlecenie, nie spodobało mi się to, ale zapewniają, że to tylko na krótki czas. Umowa miała być wstępna na tydzień, a przedłużyli do końca lipca. Jak to umowa zlecenie to płacą za godzinę, a jak chcę wyjść wcześniej to grymasa. Pracuje, jak inni ludzie na umowie o pracę, gdzie oni mają zdecydowanie lepiej. Chcą, aby przychodzić w weekendy gdzie na rozmowie kwalifikacyjnej mówiono, że weekendy wolne. Mam pytanie czy jest płacone 100% za soboty i niedziele, jak w umowie o pracę? Oraz czy za nocki też jest dodatek czy tylko w umowie o pracę. Muszę być pewna, aby ich o tym poinformować, choć pewnie to wiedzą, ale chcą człowieka wykorzystać jak tylko się da. Z góry dziękuję.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.