Wady umowy zlecenia


Jakie wady ma umowa zlecenia?

Mimo wielu swoich zalet, praca na umowę zlecenie posiada też swoje wady. Przede wszystkim nie gwarantuje osobie, która pracuje w ten sposób, wielu przywilejów, które ma zapewnione pracownik, który zatrudniony jest na umowę o pracę.

Najważniejsze wady umowy zlecenia:

Brak prawa do urlopu

Pracownik, który pracuje na umowę zlecenie nie ma zagwarantowanego prawa do urlopu (taka gwarancje ma pracownik, który zatrudniony jest na umowę o pracę, nawet, gdy pracuje na cześć etatu).

Przy tego typie umowy nie należy się urlop wypoczynkowy ani urlop bezpłatny. Osoba, która przyjęła zlecenie nie korzysta też ze świadczeń socjalnych, które należą się przy zatrudnieniu na umowę o pracę (dofinansowanie wczasów, kolonii i obozów dla dzieci).

Uwaga! Należy jednak pamiętać, że nie ma przeszkód prawnych, by ustalić w umowie z pracodawcą, który zleca pracę, możliwość korzystania z wypoczynku (określamy to podając liczbę dni).

Możliwość taka istnieje, gdy zlecona praca będzie trwać długo (np. kilka lub kilkanaście miesięcy). Trzeba też pamiętać o tym,że taki zapis w umowie nie daje pracownikowi tych samych uprawnień jak przy urlopie wypoczynkowym. Tak więc za dni wolne pracownik nie otrzymuje wynagrodzenia.

Ochrona w czasie ciąży

Kobiety, które pracują na umowę zlecenie i w czasie wykonywania pracy zajdzie w ciąże, nie mogą liczyć na ochronę kodeksu pracy przed wypowiedzeniem umowy.

Pracodawca zlecający pracę ma prawo rozwiązać umowę (zgodnie z okresem wypowiedzenia), a pracownica nie może zaskarżyć go do sądu.

Pracując na umowę zlecenie nie ma co też liczyć na urlop macierzyński i wychowawczy, bo po prostu się wtedy nie należy. Ale pracownica ma prawo do zasiłku macierzyńskiego, gdy dziecko urodzi się w czasie ubezpieczenia chorobowego.

Gdy przed ciążą pracownica zatrudniona jest na umowę o pracę, to ma prawo do urlopu macierzyńskiego i wychowawczego, więc bez przeszkód prawnych, może sobie podczas tych urlopów dorabiać na umowę zlecenie, ale pod warunkiem, że praca nie umożliwia osobistej opieki nad dzieckiem.

Brak stażu

Taki typ umowy (umowę zlecenie) jest umową cywilnoprawną, więc praca nie jest wliczana do stażu pracy, od którego zależy długość urlopu wypoczynkowego. Należy o tym pamiętać.

W przypadku, gdy opłaca się składkę emerytalną, to taka umowa jak najbardziej ma znaczenie przy ustalaniu prawa do emerytury i wyliczeniu jej wysokości.

Uwaga! Trzeba pamiętać, że pracując na kilku zleceniach u różnych pracodawców, pracownik ma prawo sam wybrać, od której umowy będzie odprowadzana jego składka na przyszła emeryturę.

Wybierając umowę, z której jest największy dochód, ZUS odprowadzi też wyższą składkę.

Umowa zlecenie prawa pracownika

http://kodekspracy.blogspot.com/2013/08/umowa-zlecenie-prawa-pracownika.html

Miłego dnia 😉

Reklamy

5 myśli na temat “Wady umowy zlecenia

 1. tak , jasno napisane , ale jak pracujesz w siedzibie pracodawcy to obowiązuje cię ustalony umownie czas pracy? , w umowe jest zapis , że mam prowadzić ewidencje czasu pracy, to nie jest zgodne z kc ?

  1. Na umowie zlecenia pracownik nie jest podporządkowany pracodawcy i nie ma on obowiązku przestrzegania regulaminu, ktory obowiązuje w danym zakładzie pracy.

 2. W praktyce jest tak, że zleceniodawca podpisuje dwie umowy- jedną np. na 100 zł. i od tego odprowadza wszelkie możliwe składki, drugą zaś, na pozostałą część wynagrodzenia odprowadzając już tylko składkę zdrowotną. Prym w rżnięciu ludzi na składkach emerytalnych wiodą wszelkiej maści agencje ochrony (których właścicielami są zazwyczaj emerytowani tzw. stróże prawa!) które zatrudniają tylko na zlecenie i nie informują ludzi o tym, że pracują na dwóch umowach w jednej de facto firmie. Dzieje się tak, gdy przepisy nie są doprecyzowane i to zleceniobiorcy pozostawia się decyzję o tym, od której umowy odprowadzić „chce” składkę emerytalną. Faktycznie, zleceniodawca zrezygnuje z tego zleceniobiorcy, który zażyczy sobie odprowadzenie skladki od umowy opiewającej na wyższą kwotę z prostego artmetycznego względu, że będzie sam musiał odprowadzić 9,7% przykładowo od 1000, a nie od 100 zł. jako tzw. płatnik składek.

  nie wiem czy śmiac się, czy płakać. W Polsce (jak zwykle)
  doprawdy nie wiem czy płakać czy

 3. powinny być zakazane umowy zlecenia jezeli praca jest po 6godzin min na dzien
  Chory ten kraj ….dosyć że płacą grosze to jeszcze na emeryturę człowiek nie nazbiera….
  Kiedyś pracownicy bedą nachodzić byłych pracodawców na emeryturze jak teraz antykomuniści jaruzelskiego za stan wojenny

 4. według kodeksu karnego kto nie odprowadza składek albo je zaniża nawet za zgodą pracownika jest przestepcą i powinien być surowo ukarany m,in.zakazem prowadzenia działalnosci gospodarczej zwolniłby miejsce na rynku dla uczciwych pracodawcow

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s