Ugoda pomiędzy pracownikiem a pracodawcą


Ugoda pomiędzy pracownikiem a pracodawcą

W sądzie pracy może dojść do ugody sporu pomiędzy pracownikiem a pracodawcą, który odbywa się przed sądem pracy i jest to oczywiste.

Należy jednak pamiętać, że na każdym etapie postępowania sądowego, pracownik z pracodawcą może zawrzeć ugodę pozasądową.

Jest to umowa, która może zostać podpisana w zwykłej formię, warto też pamiętać też o formie pisemnej ze względów dowodowych, pamiętamy o podpisach obu stron i wtedy w sądzie należy złożyć wniosek i cofnąć powództwo, wtedy skończy się to umorzeniem postępowania.

Podobnie jest z ugodą sądową, która kończy postępowanie i trzeba pamiętać o tym, że ona jest w pewnym sensie definitywna, ale można ją zaskarżyć.

Można to zrobić zażaleniem, więc zawsze warto pamiętać o tym, że ugoda nie jest ostatecznym rozstrzygnięciem sprawy. Dopiero w momencie upłynięcia terminu możliwości  zażalenia – wtedy mamy definitywne zakończenie sporu między stronami stosunku pracy.

Podstawa prawna: art. 300 Kodeksu pracy; art. 471917 Kodeksu cywilnego ; art. 184-186, 203 par. 4, art. 469, 777 par. 1 pkt. 1, art. 781 par. 1, art. 840 par 1 pkt. 1 k.p.c; Orzeczenia Sądu Najwyższego: wyrok z 24 lipca 2002 r. (I CKN 915/00, niepubl.), wyrok z 22 listopada 2001 r. (I PKN 680/00, OSNP 2003/20/488), pos

Miłego dnia 😉

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s