Termin wypłaty wynagrodzenia za pracę


Wypłata wynagrodzenia za pracę

Pracodawca ma obowiązek wypłacić swoim pracownikom wynagrodzenie za pracę w miejscu, terminie i czasie, który określony jest w regulaminie pracy lub innych przepisach prawa pracy.

Pracodawca zatrudniający mniej niż 20 pracowników, nie ma obowiązku do wydawania regulaminu pracy. A więc ci pracodawcy powinni poinformować swoich pracowników o miejscu, terminie i czasie wypłaty pensji w pisemnej informacji o warunkach zatrudnienia, które przekazuje się pracownikowi w ciągu 7 dni od dnia, w którym zawarto umowę o pracę.

Pracodawca wynagrodzenie swoim pracownikom, ma obowiązek wypłacić co najmniej raz w miesiącu, w stałym i z góry ustalonym terminie. Oczywiście pracodawca, bez przeszkód może wypłacać wynagrodzenie za pracę, częściej (np. co tydzień lub po każdym dniu pracy). Jednak nie może to być rzadziej nic co miesiąc.

Pracodawca pensje swoim pracownikom płatną raz w miesiącu wypłaca z dołu, niezwłocznie, gdy ją ustali w pełnej wysokości i robi to nie później niż w ciągu pierwszych 10 pierwszych dni następnego miesiąca kalendarzowego.

Gdy dzień wypłaty pensji przypada w dniu, który jest wolny od pracy, to pracodawca ma obowiązek wypłacić ją swoim pracownikom w dniu poprzedzającym. Należy pamiętać, że jako dzień wolny od pracy, rozumiemy w tym przypadku nie tylko dni ustawowo wolne od pracy, ale także te dni, które są wolne z tytułu przeciętnego pięciodniowego tygodnia pracy.

Np. Pracodawca określił dzień wypłaty wynagrodzenia na 10 dzień każdego miesiąca, a dzień ten przypada  w niedziele, która jest dniem wolnym u danego pracodawcy, to wypłata pensji powinna nastąpić 8 – w piątek.

Składniki wynagrodzenie za pracę, które przysługują pracownikowi za okresy, które są dłuższe niż jeden miesiąc, pracodawca zobowiązany jest wypłacić z dołu w terminach, które są ustalone w przepisach prawa pracy .

Pracodawca ma prawo wprowadzić też zasadę wypłaty pensji w formie zaliczki (np. do 20 dnia miesiąca), a resztę jej resztę, gdy obliczy jej pełną wysokość np. 10 dnia następnego miesiąca.

Warto pamiętać

Pracownik ma prawo żądać odsetek za czas opóźnienia, gdy pracodawca nie wypłaci mu pensji w ustalonym terminie. Może tak postąpić nawet, gdy nie wynikną z tego żadne szkody, a wypłata wynagrodzenie za pracę, opóźniła się z przyczyn, za które pracodawca nie ponosi odpowiedzialności.

Pracodawca ma też obowiązek prowadzić dokumentacje płacową, która będzie służyć  ustaleniu przez niego przysługującego pracownikowi wynagrodzenia. Gdy pracownik zażąda udostępnienia mu tych dokumentów do wglądu, to pracodawca ma obowiązek to zrobić.

Pracodawca nie może jednak udzielać informacji o wysokości wynagrodzenia, które przysługuje poszczególnym pracownikom osobom trzecim. Jeżeli tak zrobi, to będzie to naruszenie dóbr osobistych pracownika.

Zakaz dotyczy także również przedstawicieli związków zawodowych.

Miłego dnia 😉

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s