Dodatkowy urlop macierzyński


Dla kogo dodatkowy urlop macierzyński?

Od początku 2010 r. pracownica oprócz podstawowego urlopu macierzyńskiego, który należy się jej obowiązkowo ma także możliwość skorzystania z dodatkowego, fakultatywnego urlopu macierzyńskiego w wymiarze:

  • gdy pracownica urodzi jedno dziecko – do 2 tygodni w latach  2010 – 2011, do 4 tygodni w latach 2012 – 2013, do 6 tygodni od 2014 roku;
  • gdy pracownica urodzi dwoje lub więcej dzieci przy jednym porodzie – do 3 tygodni w latach 2010 – 2011, do 6 tygodni w latach 2012 – 2013, do 8 tygodni od 2014 roku.

Taki urlop udzielany jest pracownicy jednorazowo, a jego wymiar to tydzień lub jego wielokrotność, gdy wykorzysta ona podstawowy urlop macierzyński. Skorzystanie z tego urlopu zależne jest od decyzji pracownicy.

Wniosek o dodatkowy urlop macierzyński

Gdy pracownica będzie chciała skorzystać z dodatkowego urlopu macierzyńskiego, to musi złożyć pisemny wniosek u swojego pracodawcy, co najmniej 7 dni przed rozpoczęciem korzystania z urlopu. Taki wniosek jest wiążący dla pracodawcy, a więc nie ma od prawa do odmówienia udzielenia dodatkowego urlopu macierzyńskiego.

Dodatkowy urlop macierzyński można także połączyć z wykonywaniem pracy u dotychczasowego pracodawcy. Jednak wymiar tej pracy nie może być wyższy niż połowa pełnego wymiaru czasu pracy.

Podjęcie pracy następuje na pisemny wniosek pracownicy. Wniosek należy złożyć w terminie nie krótszym niż 7 dni przed rozpoczęciem wykonywania pracy. Wskazuje w nim wymiar czasu pracy, a także okres, przez który ma zamiar łączyć korzystanie z dodatkowego urlopu macierzyńskiego z wykonywaniem pracy.

W przypadku tego urlopu (dodatkowego) udziela się go na pozostałą cześć dobowego wymiaru czasu pracy, a pracownica otrzymuje zarówno wynagrodzenie za pracę, jak i zasiłek macierzyński. Wysokość jest proporcjonalna do wymiaru czasu pracy, który objęty jest dodatkowym urlopem macierzyńskim.

Pracownica podczas korzystania z tego urlopu jest chroniona przed wypowiedzeniem lub rozwiązaniem stosunku pracy . W takim przypadku stosowane są pozostałe przepisy, które dotyczą pracownicy korzystającej z urlopu macierzyńskiego.

Dodatkowy urlop macierzyński dla ojca

Z dodatkowego urlopu macierzyńskiego ma także prawo skorzystać pracujący tata, który wychowuje dziecko. Ma do tego prawo w dwóch przypadkach:

  • jeżeli pracownica wykorzysta po porodzie, co najmniej 14 tygodni urlopu macierzyńskiego i zrezygnuje z jego pozostałej części na rzecz pracującego taty, który wychowuje dziecko,
  • jeżeli pracownica wykorzysta urlop macierzyński i nie ma zamiaru korzystać z urlopu dodatkowego.

Miłego dnia 😉

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s